Szkło krakowskie z Lipowej - tradycja i ponadczasowy design

By mówić o szkle z Lipowej 3 należy zacząć od początku a mianowicie od historii. Wyroby ze szkła były produkowane przy ulicy Lipowej 3 w Krakowie już w latach 30-tych. Ale największe sukcesy szkła artystycznego przypadają na lata 70-te, kiedy to w ramach filii Instytutu Szkła i Ceramiki, pod kierownictwem Jerzego Słuczana-Orkusza powstają projekty wazonów, karafek, pucharów, kuli określanych jako Szkło Krakowskie.

Jerzy Słuczan-Orkusz, Zofia Pasek, Monika Orkusz, Michał Jakubas projektowali dla Instytutu szklane kufle, wazony, patery nawiązując do form historycznych, pełne dekoracyjnych uszek, fantazyjnych koronek, mocnych kolorów. Wysoko wyspecjalizowani hutnicy ręcznie formowali naczynia szklane i na gorąco nakładali kolejne warstwy kolorowego szkła i ozdobniki.

Przez wielu znawców i kolekcjonerów designu wyroby szklane z Lipowej 3 są traktowane jako jedne z najciekawszych zjawisk w historii powojennego wzornictwie w Polsce. Przez ostatnie 30 lat na terenie zakładu powstało 870 wzorów szkieł artystycznych i użytkowych. Dziś odtwarzane są dawne wzory historyczne, projekty Jerzego Słuczana-Orkusza karafek, pucharków czy wazonów, organizowane są pokazy ręcznego formowania szkła, produkowana jest współczesna kolekcja szklanych misek, szklanek, wazonów i przedmiotów dekoracyjnych.

Repliki szkieł krakowskich - projekty Jerzego Słuczana-Orkusza

Pierwsze repliki szkieł krakowskich powstały w 2019 roku, z okazji jubileuszu 50-lecia eksperymentalnej produkcji artystycznych szkieł ręcznie formowanych. Do najsłynniejszych form należą karafka i kufelek ze szczypanką, karafka i szklanki żyrafa, wazon Dama w kształcie pupy czy wazon Kogut. Wyroby są znane na całym świecie i znów cieszą się dużą popularnością. 


Szkło krakowskie - Jerzy Słuczan-Orkusz - karafka i kufelki ze szczypanką

 

Szkło krakowskie - Wazon Dama - Jerzy Słuczan-Orkusz

 

Współczesna kolekcja - szklane przyciski, karafki i wazony

Współcześnie produkowane wyroby szklane to pełne magicznych kolorów szklane kule, karafki i szklanki, najróżniejszych wielkości wazony i miski szklane. Warto zwrócić uwagę na szklane karafki z niepowtarzalnymi kulami barwionymi ręcznie od wewnątrz. W większej skali są one dostępne jako przyciski do papieru, które podbiły serca naszych klientów. 

Wazony z serii Lollipop są wykonane ze szkła sodowego barwionego szklanymi prętami. Dzięki wyjątkowemu barwieniu, idealnie odnajdują się w każdym wnętrzu.   

 

Jednego możemy być pewni, jakość jest wciąż doskonała, dlatego też w naszym sklepie można zakupić wybrane produkty:

[product id="712, 923, 711, 986"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl