Natalia Gruszecka, założycielka jednej z pierwszych w Polsce pracowni ceramicznych Ende Ceramics, produkujących wyroby z porcelany. Jej znakiem firmowym stały się filiżanki i kubki w kształcie główki lalki. Pracownia działa już ponad 10 lat, wciąż powstają nowe kolekcje filiżanek, kubków i figurek z najszlachetniejszej porcelany, bogato zdobionej złotem.
- Pytanie o ulubiony materiał ceramiczny i technikę - porcelana, kamionka, koło garncarskie, masa lejna. Czy formy tworzysz sam/sama czy zlecasz formiarzom?
Pracuję tylko w porcelanie metodą odlewania z form gipsowych przy pomocy porcelanowej masy lejnej. Pierwszy model i formę zawsze tworzę sama, żeby wykonać pierwsze próbne odlewy, sprawdzić użytkowość i ewentualne zainteresowanie nowym wzorem. Później jeśli potrzebuję wprowadzić produkt do większej produkcji zlecam wykonanie tzw. formy Matki i za jej pomocą produkcję form roboczych.
- Który etap produkcji ceramicznego naczynia jest dla ciebie najciekawszy i najważniejszy - projektowanie „na papierze", tworzenie prototypu, formy, sama produkcja czy dekoracja?
Prawie nigdy nie projektuję na papierze - ewentualnie robię drobne notatki pomysłów. Zazwyczaj cały proces od razu dzieje się w 3D - czyli szukam kształtu pracując z gliną, plasteliną, drutem lub woskiem. To jest właśnie mój ulubiony moment całego procesu. nieograniczona twórczość i zabawa formą.
- a od czego zaczynałaś/eś swoją przygodę z ceramiką, jak zmieniała się twoja twórczość na przełomie lat?
Wybrałam i skończyłam studia Projektowania ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jeszcze w trakcie studiów założyłam swoją markę pod którą zaczęłam sprzedawać produkty w sklepach online. Od tego czasu projektuję a następnie wykonuję wyroby porcelanowe.
- czym się inspirujesz - przyrodą, sztuką, architekturą…. Kiedy do głowy przychodzą nowe pomysły na kształt, dekorację czy całkowicie nową kolekcję?
Jestem zanurzona w kulturze wizualnej na tyle na ile sprawia mi to przyjemność, oglądam sztukę, modę magazyny wnętrzarskie. Z pewnością jakoś mnie to kształtuje, jednak kiedy zabieram się za proces poszukiwania nowej formy staram się wyczyścić umysł z istniejących już kształtów i stworzyć coś nowego. To wymaga pewnego poddania się, podjęcia ryzyka, eksperymentowania.
- gdybyś miała/miał wymienić jedno nazwisko - twórcę, którego obserwujesz, cenisz, którego poleciłbyś miłośnikom porcelany? Którego prace lubisz po prostu oglądać?
Artyści których uwielbiam to nie koniecznie ceramicy - cenię bardzo artystkę pracującą w drewnie Ariele Alasko, z ceramików: En Iwamura, Bianca Pintan,
[product id="42, 183, 171, 1216"]