Nagroda Must Have na Festiwalu Designu w Łodzi

Festiwal polskiego Designu w Łodzi odbywa się od 2007 roku. Co roku wyróżniane są prace polskich projektantów i twórców, pokazywane jest polskie wzornictwo przemysłowe - meble, sanitariaty, artykuły wystroju wnętrz. Dużą część prezentowanych produktów stanowią wyroby ze szkła i ceramiki. Indywidualne pracownie ceramiczne rozwijają się w Polsce bardzo dynamicznie, nawiązując do wiekowych tradycji polskiej ceramiki i szkła.

Mimo upadku wielu fabryk porcelany, ceramiki czy hut szkła, pozostające przedsiębiorstwa zapraszają do współpracy projektantów i grafików, unowocześniają swoją produkcję i wzornictwo. Powstają całe linie produktów tzw. designerskich - w fabryce w Ćmielowie powstaje Ćmielów Design Studio realizujące projekty Modus Design Studio Marka Cecuły, fabryka "Krzysztof" w Wałbrzychu zaprasza grafików do zaprojektowania nowoczesnych kalek - Marka Mielnickiego, Kaję Kusztrę, Marię Jedlińską.

 

Huta Szkła Kryształowego "Julia" zatrudnia małżeństwo Pietkiewiczów, które projektuje dla nich nowe formy i szlify kryształu. Zmienia się również bolesławiecka kamionka. Manufaktura w Bolesławcu rozpoczyna współpracę z projektantami światowej sławy - Dorotą Koziarą, Oskarem Ziętą, na stałe zatrudnia projektantkę - Magdę Gazur, której projekty nawiązujące stylistyką do lat 60-tych wielokrotnie były nagradzane na festiwalach wzornictwa.

Od kilku lat twórczość ceramiczna rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Powstają dziesiątki większych i mniejszych pracowni ceramicznych, wiele z nich osiąga sukces i rozmiar małych manufaktur, a ich produkcja nabiera cech produkcji przemysłowej. Rozwija się rzemiosło, a odbiorcy zaczynają doceniać rodzime rękodzieło, niszową produkcję i ręcznie wytwarzane produkcje, sygnowane nazwiskiem autora, unikalne.

Stąd i wśród nagradzanych w Łodzi projektach z roku na rok coraz więcej ceramiki i szkła. Wiele z tych produktów sprzedajemy w naszym sklepie. Wśród wielokrotnie nagradzanych są wyroby z poznańskiej pracowni Hadaki, talerze, miski i kubki z pracowni Aoomi, szkło kryształowe z Huty Julia, zastawa stołowa z Fabryki Krzysztof czy autorskie projekty Marka Cecuły z Fabryki w Ćmielowie. Zebraliśmy je w kolekcji: https://porcelanowa.com/must-have-lodz-design-festival

W tym roku nagrodą Must Have 2022 wyróżnione zostały m.in. pojemniki na świeczki firmy Kyuka, wazony Hadaki czy dripper z firmy Fobe - więcej na stronie: https://porcelanowa.com/must-have-2022

 

Festiwalowi w Łodzi towarzyszą seminaria, spotkania z twórcami i krytykami sztuki. Wyróżniane są prace dużych fabryk, ale i małych pracowni. Przyznawana jest nagroda Make Me - międzynarodowy konkurs dla młodych projektantów. Organizowane są zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, warsztaty, panele dyskusyjne

Święto Designu w Łodzi trwa około 10 dni, program jest zawsze bardzo bogaty i zróżnicowany, a wydarzenia towarzyszące Festiwalowi rozrzucone po całym mieście.

Warto zarezerwować sobie czas na wizytę w Łodzi w trakcie trwania Festiwalu, na zwiedzenie tego dynamicznie rozwijającego się miasta, miasta nie tylko polskiego kina ale i polskiego wzornictwa przemysłowego!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl