Monika Patuszyńska – TransFormy

Monika Patuszyńska, absolwentka wrocławskiej ASP i Den Danske Husflidshojskole w Kopenhadze jest jedną z najbardziej znanych polskich artystek na świecie. Projektantka w Zakładach Porcelitu Stołowego w Pruszkowie i dyrektor artystyczny Instytutu Designu  w Kielcach, kuratorka wystaw krajowych i zagranicznych, wykładowczyni na licznych warsztatach i szkołach ceramiki na całym świecie. W swoim dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych, wiele zbiorowych.

Pracując nad dużymi formami z najszlachetniejszej porcelany artystka formuje obiekty artystyczne pod wspólną nazwą Transformy Plus.  Seria obiektów powstaje na bazie odrzuconych i niepotrzebnych wraz z zamykanymi fabrykami form, które kiedyś były sercem produkowanych kolekcji. Projekty realizowane były w opuszczonych i likwidowanych fabrykach porcelany – w Książu, Wałbrzychu, Katowicach ale i w Belgii czy Wielkiej Brytanii. Artystka tworzy hybrydy, które noszą w sobie ślady przemijającej epoki. Tak powstały obiekty z kolekcji  Bastards and Orphans w 2013 roku.

Bastards and Orphans, zdjęcie BWA Wrocław
Bastards and Orphans, zdjęcie BWA Wrocław

Seria Debris w 2017 roku – kolory obiektów inspirowane podróżami – różową Hiszpanią, żółtymi Chinami.

TransForms Plus (2017, Talavera Tales)

TransForms Plus (2017, Talavera Tales)

Wystawa Genealogia Monika Patuszyńska 2019

W tej chwili artystka pracuje nad kolekcją Genealogy, inspirowaną warszawskimi historiami rodzinnymi. Wykorzystuje stare formy ze zlikwidowanych fabryk, tworząc całkowicie nowe obiekty i nadając im nową funkcjonalność i historię.

Kolekcja była też częścią wystawy indywidualnej, prezentowanej we Wrocławiu w 2019 roku, w Galerii SiC! BWA. Artystka opowiada historie o związkach i o pamięci; o składaniu z fragmentów skomplikowanych konstrukcji: dopasowywaniu, uwieraniu i trudnej sztuce zachowania równowagi, poprzez historię własnej rodziny. Wystawa była prezentowana w Wałbrzychu na Zamku Książ, w planach są kolejne jej odsłony.

Wystawa Genealogia

Wystawa Genealogia Galeria SiC! BWA Wrocław

PapFormy - seria wazonów i mis dla siedziby Guerlain w Paryżu

Od kilku lat artystka współpracuje z Peterem Marino, architektem – twórcą rezydencji i sklepów Chanel, Diora czy siedziby Guerlain w Paryżu. To właśnie w trakcie projektowania wnętrza kamienicy przy Avenue des Champs-Élysées 68 i jego adaptacji na siedzibę Guerlain Peter Marino zaprosił  Patuszyńską do współpracy – artystka zaprojektowała kolekcję Papformy – serię wazonów i mis, a współpraca pomiędzy artystami trwa nadal i zatacza coraz większe kręgi.

Kolekcja PapForms

Patuszynska for Peter Marino Papformy

A eksperymentując nieustannie przyszedł też czas na deformację PapForm - powstała kolekcja New PapForm, która zachwyca formą i przejrzystością porcelany


New PapForm

Porcelana Parian - ulubiony materiał artystki

Do wyrobu PapForm artystka używa szlachetnej porcelany Parian. Jej skład powstał w połowie XIX wieku, w Staffordshire w Anglii. Nazwa Parian została przyjęta  ze względy na właściwości przypominające biały marmur z wyspy Paros. Parian jest gliną niezwykle białą, samobłyszczącą, niewiarygodnie prześwitującą. Duża zawartość skalenia powoduje samoszkliwienie wyrobów z porcelany Parian. Wypalana w  temperaturze 1200C – 1240C.

Monika Patuszyńska jest jedną z czterech artystek z Polski – członków International Academy of Ceramics, prestiżowego towarzystwa najlepszych światowych ceramików. Fundacja została założona w 1952 roku w Szwajcarii. Obok Patuszyńskiej Polskę reprezentują Maria Kuczyńska. Janina Myronowa i Anna Malicka Zamorska.

Jej prace pokazywane są na najznamienitszych wystawach grupowych i indywidualnych. W 2019 roku kolekcje TransFormy Plus – Debris series i Nowe PapFormy prezentowane były w czasie targów Collect w londyńskiej Saatchi Gallery. Są włączone do kolekcji galerii Mint w Londynie, prowadzonej przez Linę Kanafani. Poza wystawami indywidualnymi we Wrocłąwiu i na Zamku Książ obiekty Moniki Patuszyńskiej były częścią wielu wystaw krajowych i zagranicznych - m.in. wystawy IDEAS selected by Warsaw Home, Keramik spricht viele Sprachen w Chemnitz, XXIVème Biennale Internationale de Vallauris, Musée Magnelli, Vallauris, Francja, Blanc de Chine, A07/ 798 Art Zone, Beijing, Chiny, Korale Koloru Koralowego, Bratislava Design Week

Rok 2020 zapowiada się równie intensywnie. Artystka została kolejny raz stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendium przeznaczone jest na kontynuację projektu Genealogia. Zapowiada wystawy w Australii, Hiszpanii i Szwecji

Więcej informacji o Monice Patuszyńskiej, jej artystycznych osiągnięciach i realizowanych projektach na stronie artystki.  Tymczasem przykłady prac można zawsze obejrzeć i kupić w sklepie Porcelanowa na Kredytowej 2 w Warszawie. Inne prace artystki do kupienia za pośrednictwem naszego sklepu. Zapraszamy do indywidualnego kontaktu.

Zdjęcia materiały własne artystki i sklepu Porcelanowa

 

 

Obiekty artystki dostępne w Porcelanowej

[product id="495, 138, 491, 961"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl