Malwina Konopacka – wazony OKO

Malwina Konopacka

Malwina Konopacka jest ilustratorką i projektantką, absolwentką Wzornictwa Przemysłowego ASP w Warszawie i UdK w Berlinie. Tworzy projekty grafiki, ilustracje do książek i czasopism. Ale najbardziej znana i rozpoznawalna jest ze swoich wazonów. Wysokich, smukłych wazonów z charakterystycznymi oczami i kreską ilustratorki.

Pierwsze wazony powstały na wystawę “+48 Social Club” w Tokio, w 2014 roku, w ramach Tokyo Designers Week. Każdy z nich ma 43 cm wysokości, są numerowane i sygnowane przez autorkę.

Po eleganckiej serii ze złotymi i platynowymi oczami, przyszedł czas na kolejne eksperymenty graficzne.

Powstało 15 wazonów dekorowanych kobaltem i wzornictwem nawiązujący do lat 60-tych. Rok później seria Jungle, to 20 wazonów z motywami roślinnymi – palmy, paprocie, liście bananowce. Kolekcja CutOut to nie tylko wazony, ale i talerze w kolorowe wycinanki.

W 2015 roku wazony Malwiny Konopackiej reprezentowały polski Design na EXPO w Mediolanie i stanęły na  stole w polskim pawilonie w ramach wystawy Stół Polski – trzydziestu produktów związanych z kulturą jedzenia i stołu, najwybitniejszych polskich projektantów i znanych polskich fabryk szkła, porcelany i mebli.

W 2017 roku nowa kolekcja wazonów La Cité inspirowana architekturą i sztuką lat 50 i 60 prezentowana jest w wyjątkowym miejscu – Jednostce Mieszkalnej zaprojektowanej przez Le Corbusiera w Marsylii (Unité d’Habitation Le Corbusier Galerie Kolektiv 318 Marseille). W minimalistycznych przestrzeniach domu wystawione będą nie tylko wazony, ale powieszone będą również talerze i ilustracje artystki. Wystawa zorganizowana została w rocznicę wpisania Jednostki Marsylskiej na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Z kolei platynowa kolekcja wazonów była wystawiana w Londynie, jesienią 2017 roku na London Design Fair 2017

La Cite Malwina Konopacka

W styczniu 2018 roku Malwina Konopacka została zaproszona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie do przygotowania kolekcji wazonów “Oko” na aukcję charytatywną “Spragnieni Piękna”, podczas II Balu Dobroczynnego “Spragnieni Piękna”, w lutym 2018 roku. Specjalna kolekcja  wazonów “Teresa” została przeskalowana do wysokości 78 cm – tyle ile mierzy roczna córka artystki, i to jej imieniem właśnie kolekcja została nazwana. Z kolei dekoracje na wazonach zrobili wybitni polscy artyście, malarze, rzeźbiarze. Poniżej zdjęcia z przedaukcyjnej wystawy kilku wybranych wazonów:

Jael na Byku, Świetlica Matejki – Paweł Althamer

Jael na Byku, Świetlica Matejki – Paweł Althamer


Teresa – Malwina Konopacka

Teresa – Malwina Konopacka 

Kolejne lata twórczości artystki to kolejne formy i eksperymenty. Powstały kolekcje pater z ulubionym preclem artystki, wazony oko nabrały form trójwymiarowych poprzez dodanie do nich kolejnych, drobnych ceramicznych kształtów - precli, kulek. Nowe kolekcje wazonów i obiektów dekoracyjnych Nana, a w roku 2019 kulista Irena.

W roku 2019 artystka została zaproszona do zaprojektowania pierwszego wazonu ze szkła kryształowego  -w czeskiej hucie powstał Krystal - ciężki, kryształowy wazon, w pojedynczych egzemplarzach.

Zdjęcia materiały własne artystki i sklepu Porcelanowa

Obiekty artystki dostępne w Porcelanowej

[product id="500, 128, 601, 597"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl