Karolina Szeląg – między sztuką użytkową a rzeźbą

Karolina Szeląg jest absolwentką Ceramiki Liceum Sztuk Plastycznych w Koszalinie. Pod koniec lat 90-tych otworzyła własną pracownię autorskiej, artystycznej ceramiki. Współpracuje i należy do Włoskiej grupy Associazione Pandora Artiste Ceramiste. Jej prace można spotkać w galeriach we Francji i Wielkiej Brytanii.

Porcelana - ulubiony materiał Karoliny Szeląg

Ulubionym materiałem artystki jest porcelana, a kolorem biel – choć nie stroni od mocnych, kolorystycznych akcentów. Stosuje najróżniejsze techniki – “Technika jaką tworzę? –  zazwyczaj każda jest inna, dopasowana do porcelany. Pracuję na różnych porcelanach i każda jest inna. Czasem trzeba zrobić coś z “wałka:”, dodać coś z formy dokleić coś z plastra i uturlać z całego kawałka. Porcelana raczej nie ułatwia” – opowiada Karolina.

Krzesło © Karolina Szeląg

Krzesło © Karolina Szeląg

Inspirują ją ludzie, natura – szum fal, wiatr, śpiew ptaków. I muzyka, która ma na nią silny wpływ. I  wszystko co otacza i co się zdarza.

To właśnie przy dźwiękach muzyki powstała kolekcja “Papier ” – cieniutka, przejrzysta, idealnie biała porcelana parian body z delikatną, czarną kreską. Mieszkająca wtedy nad morzem artystka pracowała przy muzyce Leszka Możdżera i Larsa Danielssona i ich płycie – Pasodoble. Powstała z inspiracji muzyki seria jest subtelna i elegancka – stanowi wraz z płytą swoiste trio – duet muzyczny zastygł w porcelanowej formie. A kiedy później w ręce artystki wpadła okładka płyty – okazało się, że jej projektanta dźwięki Możdżera i Danielssona inspirowały bardzo podobnie.

Kolekcja Papier Karolina Szeląg
Kolekcja Papier Karolina Szeląg

Rzeźba Karoliny Szeląg

Jej prace rzeźbiarskie są opowieścią – o człowieku, jego przeżyciach. Często pozostawia je bez tytułu oddając ich interpretację w ręce odbiorcy. Jej postaci o uproszczonych, ciężkich korpusach i małych głowach  przedstawiają ludzką małość i wielkość jednocześnie.

Wieża © Karolina Szeląg

Wieża © Karolina Szeląg

Przykładem może być praca Wieża – dla jednych wstrząsający obraz odrzucenia jednostki przez tłum, dla artystki praca pozytywna – o człowieku na skraju wieży, który zastanawia się jak bezpiecznie zejść na dół.

Cykl z motywem drzewa opowiada o bliskości człowieka z przyrodą, nawiązuje do nieustającego rytmu życia – z pokolenia na pokolenie, nie znamy jego początku ani końca a wszyscy jesteśmy całością i przekazujemy jakąś część siebie następnym – i tak wciąż i wciąż dookoła.

Drzewo życia 1 © Karolina Szeląg

Drzewo życia 1 © Karolina Szeląg

Jej rzeźby są unikatowe, bo jak sama artystka mówi – “nie ma dwóch takich samych osób i nie ma dwóch identycznych prac”. Artystka często podejmuje temat kobiecego ciała – z jednej strony kruchego jak porcelana z drugiej silnego i mocnego. W 2015 roku powstały pierwsze rzeźby w brązie. Artystka wciąż odkrywa nowe przestrzenie dla swojej twórczości, a galerie w Polsce i Europie coraz chętniej sięgają po jej prace.

Erotyki © Karolina Szeląg

Erotyki © Karolina Szeląg

Anioły - mała forma rzeźbiarska

Poza formami rzeźbiarskimi tworzy również naczynia użytkowe i małe formy artystyczne – wśród nich kolekcja aniołów, nieco przerysowanych – każdy z nich wykańczany jest ręcznie stąd i nie ma dwóch takich samych, ptaki, koty i w końcu kubki i filiżanki. Artystka dba, by formy użytkowe były na jak najwyższym poziomie – i niewątpliwie udaje jej się ten poziom utrzymywać. Pieczołowicie wykończone, delikatnie dekorowane – tak by kolor nie przyćmił szlachetnej bieli porcelany.

Naczynia użytkowe Karolina Szeląg

Artespresso, filiżanki z serduszkiem, kubki z kulką - naczynia Karoliny Szeląg w Porcelanowej

W Porcelanowej prezentujemy część użytkową twórczości Karoliny Szeląg, filiżanki, kubki i drobne figurki porcelanowe. Szczególną popularnością cieszą się filiżanki i kubki z maleńkim, złotym serduszkiem. Wśród naszych klientów są kolekcjonerzy kubeczków z kulką, maleńkich, porcelanowych artespresso cy aniołków.

Wśród wystaw, w których uczestniczyła artystka warto wymienić:
– Zbiorową Wystawę Polskiej Sztuki w Japonii – Nagoya, Kyoto, Nagano, Tokyo, Kobe, Sapporo 2010-2011r.
– Indywidualną Wystawę Ceramiki Unikatowej w Galerii Przystanek- Warszawa- 14.09-2011
– Wystawę „Folk daje uśmiech”- Galeria Fibak – Warszawa-01.10.-2011
– Wystawę „3 Drogi”- Galeria Siedem – Rewal- 22-23 czerwca .2013
– Wystawę indywidualną „Baśń o porcelanie” Art. Galle Galeria Sztuki Współczesnej – Szczecin 11.10.2013
– Wystawa Zbiorowa – Associazione Nicola Giustiniano, Via San Donato,San Lorenzello oraz Faneza- Włochy-2014
– Pandora donne di terra donne di fuco – Wystawa w Siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli – 29.11-02.12-2016
– Wystawa malarstwa, grafiki i rzeźby ”Czułość przestrzeni” Orkiestra Sinfonia Varsovia Warszawa- 30.05-29.06. 2017

Prace artystki znajdują się w zbiorach galerii
– Gallery Gabel – Biot, Francja
– Galerie des Selenes ceramique w Bordeaux, Francja
– a!concept interiors – Lubeka
– Gallery Bils & Rye – York GB
– Galeria Paulina Staffolani – Villiers sur Marne, Francja
– Polish Art Pottery – Londyn, GB

Źródła:
materiały i zdjęcia artystki z jej strony autorskiej Karolina Szeląg
Porcelana białe złoto, www.rp.pl/Surowce-i-Chemia/311109906-/Porcelana-Biale-zloto-(made-in-Poland)
Podróżowanie w przestrzeni – Karolina Szeląg, artpubgaleria.blogspot.com/2014/01/podrozowanie-w-przestrzeni-karolina.html

Naczynia Karoliny Szeląg dostępne w Porcelanowej

[product id="683, 428, 383, 717"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl