Karolina Szeląg - 5 pytań do artystki

Karolina Szeląg urodziła się nad morzem i tam też pokochała przyrodę, przestrzeń i żywioł. Ceramiczka i rzeźbiarka tworzy naczynia użytkowe z porcelany i kamionki - ulubione przez klientów filiżanki z serii In Love i maleńkie artespresso, rzeźby z brązu, drobne figurki uroczych aniołków. Jej prace są ręcznie wymodelowane, pomalowane - każda wyjątkowa, każda inna i unikatowa.

  

  1. Pytanie o ulubiony materiał ceramiczny i technikę -  porcelana, kamionka, koło garncarskie, masa lejna. Czy formy tworzysz sam/sama czy zlecasz formiarzom?

Pracuję z różnymi masami ceramicznymi jak kamionka, masy szamotowe jednak niewątpliwie ulubionym materiałem jest porcelana. Lejna jak i w formie masy plastycznej. Kwestia tego jaki efekt chcę uzyskać i jaką technikę formowania zastosować. Moja działalność twórcza to rzeczy użytkowe, ale i rzeźby, obiekty tworzone w pojedynczych egzemplarzach. Metod jest kilka. Część jest odlewana z form, część lepiona z plastrów porcelany a część z wałeczków nakładanych jeden na drugi.

Projekt i formę najpierw tworzę sama, potem dopiero korzystam z doświadczenia modelarza, który powiela już projekt do pracy ostatecznej.  

 

  1. Który etap produkcji ceramicznego naczynia jest dla ciebie najciekawszy i najważniejszy - projektowanie „na papierze", tworzenie prototypu, formy, sama produkcja czy dekoracja?

Każdy etap pracy jest dla mnie istotny. Lubię problemowe i technologiczne procesy dostawania naczynia do "produkcji". Połączenie dwóch światów myślenia konstrukcyjnego, technologicznego i twórczego, skoncentrowanego na estetyce przedmiotu bardzo mi odpowiada. To rozwijające. 

  1. A od czego zaczynałaś/eś swoją przygodę z ceramiką, jak zmieniała się twoja twórczość na przełomie lat?

Można powiedzieć, że początki są dwa. Projektowałam naczynia, ale jednocześnie tworzyłam rzeźby. I tak jest do tej pory. Estetyka i jakość tego co powstaje nieustannie się doskonali, polepsza. Myślę, że jest to wpisane w życie osób, które tworzą, pracują kreatywnie. Na pewno nie kieruję się w tym co robię modą, trendami. Mam swoje przemyślenia i estetkę, której staram się być wierna, natomiast lubię łamać jakieś schematy myślenia o przedmiocie. Nie jestem za tym by go udziwniać. Funkcjonalność i wygoda w użytkowaniu to cenię bardzo. 

  1. Czym się inspirujesz - przyrodą, sztuką, architekturą…. Kiedy do głowy przychodzą nowe pomysły na kształt, dekorację czy całkowicie nową kolekcję?

Inspiracje są jak  olśnienia :)))). Myślę, że bycie na co dzień w procesie twórczym, jest pewnym ciągiem myśli, które zazębiają się. Pomysły na coś stają się pewnym nawykiem. Mogą być oczywiście nasilone, ulepszane pod wpływem przyrody, sytuacji, koloru, formy. Natomiast mam wrażenie, że jest to coś stałego  i bywa nawet męczące dla mnie:))) i dla moich bliskich. 

Picasso kiedyś powiedział "żeby tworzyć, trzeba tworzyć.

 

  1. Gdybyś miała/miał wymienić jedno nazwisko - twórcę, którego obserwujesz, cenisz, którego poleciłbyś miłośnikom porcelany? Którego prace lubisz po prostu oglądać?

Jest wielu artystów, twórców, których podziwiam, muzyków, malarzy, rzeźbiarzy.

Jeśli chodzi o porcelanę, to na pewno Pieter Stockman. 

 

[product id="683, 381, 1143, 1219"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl