Agnieszka Bar – szkło na palec

Agnieszka Bar jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Swoje studia pogłębiała na wydziałach sztuki i designu w Bratysławie i Libercu. Wychowana na Dolnym Śląsku – zagłębiu kiedyś niemieckiego, a obecnie polskiego i czeskiego przemysłu ceramicznego i szklarskiego. Zafascynowana szkłem jako tworzywem, stworzyła autorską markę, specjalizującą się w wyrobach ze szklanej materii. Projektuje przedmioty unikatowe oraz codziennego użytku, o subtelnych wzorach, czasem z przymrużeniem oka. Powstają w krótkich seriach w kooperacji z rzemieślnikami oraz ośrodkami szklarskimi w Polsce i zagranicą.

W ramach pracy magisterskiej na Akademii we Wrocławiu Agnieszka Bar stworzyła ergonomiczną kolekcję szklanek i misek na zimne napoje i przekąski z charakterystycznym wgłębieniem Na Palec / On Finger. Poszła o krok dalej i stworzyła parę szklanek – jedna z wgłębieniem druga z pasującą idealnie wypukłością – szklanki Duet dla dwojga. Kolekcja Na Palec została wyróżniona w 2013 roku tytułem Dobry Wzór.

Kolekcja On Finger

Kolekcja On Finger

W 2009 roku, wraz z Agnieszką Kajper i Kariną Marusińską założyły Grupę Projektową WZOROWO. Efektem współpracy jest misa zwana Kluką, ze szkła dmuchanego w technice tzw. wolnej ręki – bez użycia formy. Unikatowość i indywidualizm misy podkreśla pusta przestrzeń w jej wnętrzu, którą  można dowolnie wypełniać – w zależności od pory roku, aranżacji wnętrza czy stołu, kreatywności właściciela. W pierwotnej swej formie misa Kluka wypełniona była sianem – nawiązując do tradycji wkładania siana pod serwetę na wigilijnym stole.

Misa Kluka wypełniona sianem, zdjęcie udostępnione przez artystkę

Misa Kluka wypełniona sianem, zdjęcie udostępnione przez artystkę

Wśród najnowszych projektów artystki wspaniałe efekty przynoszą eksperymenty z mrożeniem szkła, starą techniką – zmienioną przez projektantkę. Kolekcja szklanek i wazonów Zmrożone/Frozen powstaje ze szkła dmuchanego do drewnianej formy, na przemian chłodzonego i rozgrzewanego powtórnie. Drobne pęknięcia uwięzione zostają w szklanej masie, przynosząc niesamowite efekty wizualne.

 Zmrożone Agnieszka Bar

Zmrożone Agnieszka Bar

Efektem wielokrotnych prób i eksperymentów są małe etażerki – linia Sweet Feed to kolejny pomysł na swobodną kreację stołu i dostosowywanie jego wystroju do potrzeb odbiorców. Wielkość i lekkość etażerek daje swobodę ich wykorzystania w różnych miejscach stołu, ułożenia na nich małych słodyczy, ciastek czy przekąsek. Efekt zmultiplikowanych stopek ze szkła białego lub barwionego w masie, otrzymano formując całość naczynia na gorąco, bez klejenia.

Sweet Feet

Sweet Feed – czyli małe etażerki.

Poza naczyniami użytkowymi artystka projektuje również formy artystyczne. Ciekawym eksperymentem są szklane głowy zwierząt. Koncepcja nieskazitelnie czystych głów na wzór trofeum myśliwskiego wpisuje się w dyskusję na temat etyki łowiectwa, relacji pomiędzy ludźmi a zwierzętami – możliwość wypełnienia wnętrza głowy – podobnie jak w przypadku misy Kluki –  wzmacnia przekaz artystyczny tych unikalnych obiektów.

Owca – zdjęcie udostępnione przez artystkę

Owca – zdjęcie udostępnione przez artystkę

Artystka nieustannie eksperymentuje z tradycyjnymi technikami, wykorzystując wiedzę i doświadczenie starych rzemieślników – mistrzów szklarzy. Często nie korzysta z form, każdą sztukę wykonuje wspólnie z rzemieślnikiem balansując temperaturą, grawitacją i powietrzem. W ten właśnie sposób powstają misy Kluki, a każda z nich jest organiczna i niepowtarzalna.

Zwierzęta powstają ze szkła barwionego w masie, również bez użycia formy. Kształtowane są ręcznie, podczas wielokrotnego nagrzewania i ochładzania masy szklanej.

O swojej pracy mówi: “Lubię pracę ze szkłem na gorąco, wtedy mogę poczuć żywioł tej materii zanim zostanie zaklęta w chłodną, elegancką formę.
Poszukuję rozwiązań, które wprowadzają swobodę, w których liczy się płynność ruchów dłoni i finezja rzemieślnika, zależy mi na tym, aby finalnie osoba która używa naczynia czy przedmiotu czuła jego wyjątkowość i dotyk dłoni który został zamknięty.

Zdjęcia: materiały własne, udostępnione przez artystkę

Naczynia artystki dostępne w Porcelanowej

[product id="242, 243, 411, 247"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl