Marek Cecuła - 5 pytań do artysty

Marek Cecuła – ceramik, projektant, założyciel Modus Design Studio. Studio powstało w 1976 roku na nowojorskim Soho. Urodzony w Polsce artysta ceramik, wyemigrował do Izraela zabrawszy ze sobą książkę – album porcelany ćmielowskiej. Przebywając w kibucu – nauczył się ceramiki. Ta stała się wkrótce jego pasją i zawodem. Od lat 90-tych Studio współpracuje z Fabryką Porcelany w Ćmielowie. W wyniku tej współpracy Marek Cecuła wrócił do Kielc i Ćmielowa, studio otworzyło swoje drzwi dla rzeszy młodych ceramików, a dokładnie 10 lat temu w fabryce wydzielono linię Ćmielów Design Studio – nowoczesnej polskiej porcelany.

 

  1. Pytanie o ulubiony materiał ceramiczny i technikę -  porcelana, kamionka, koło garncarskie, masa lejna. Czy formy tworzysz sam/sama czy zlecasz formiarzom?

 Mój materiał - od początku istnienia Modus Design wykonuje swoje wzory tylko w porcelanie, w ostatnich latach wprowadziłem masę porcelanową w 6 kolorach.

Studio w fabryce porcelany ma specyficzne warunki, większość prac wykonuje w masie lejnej z ręczną obróbką i dekoracją. Porcelana wypalana jest w temperaturze 1400 C co daje jej maksymalna twardość i wytrzymałość na temperatury. 

Modele i formy wykonujemy sami, czasami z pomocą fabrycznych modelarzy.


Marek Cecuła w Ćmielów Design Studio

Marek Cecuła - Ćmielów Design Studio

  1. Który etap produkcji ceramicznego naczynia jest dla ciebie najciekawszy i najważniejszy - projektowanie „na papierze", tworzenie prototypu, formy, sama produkcja czy dekoracja?

 Wszystkie etapy przygotowania wzoru są bardzo ważne. Porcelana w wypale kurczy się 17 % więc rysunek i model muszą być powiększone, a to wymaga odpowiedniego rozumowania wymiaru i pojemności. Tworzenie nowego wzoru jest bardzo kreatywnym procesem ale jednak ograniczenia porcelany przemysłowej muszą być wzięte pod uwagę i odpowiednio wprowadzone do konstrukcji obiektu co czasami wpływa na jego kształt i gabaryt.

 

  1. a od czego zaczynałaś/eś swoją przygodę z ceramiką, jak zmieniała się twoja twórczość na przełomie lat?

 Początek mojego zaangażowania w ceramikę był dość tradycyjny, używałem wtedy koła garncarskiego i ręcznego formowania w kamionce. To były lata 60te.

Jednak od samego początku przyciągała mnie porcelana jako materiał biały neutralny, prześwietlisty i szlachetny, z olbrzymią tradycją i historią.

Już w 1968 porcelana zawitała w moim studio, mimo że nie można jej było łatwo nabyć, bo był to w tych czasach materiał wyłącznie przemysłowy. Próba eksperymentów i małych kroków dała pierwsze wyniki i opanowanie procesów typowych dla porcelany. Od tego czasu pracuję wyłącznie w tym pięknym lecz wymagającym materiale. 

Marek Cecuła - wystawa prac w IWP w Warszawie

Marek Cecuła - wystawa prac w IWP w Warszawie



  1. czym się inspirujesz - przyrodą, sztuką, architekturą…. Kiedy do głowy przychodzą nowe pomysły na kształt, dekorację czy całkowicie nową kolekcję?

 Inspiracja jest wszędzie, w naszej działalności to właśnie aktywna praca w studio z różnymi procesami i materiałami daje szeroki wachlarz pomysłów biorąc pod uwagę zauważone warianty i zmiany w procesie. Widzieć, kojarzyć i decydować.

Praca nad kolekcją form jest ciekawym procesem rozszerzania ustalonego pomysłu w kolejne koordynujące kształty. 

Ponieważ w naszej działalności wykonujemy prace dekoracyjne, artystyczne i użytkowe wymaga to indywidualnego rozwiązania i przekazu. Prace użytkowe są poddane próbie funkcjonalności i dopasowane do danych wymagań. 

Prace dekoracyjne wykonywane są w ograniczonych ilościach i mają większą prezentacje estetyczną ze specyficznym podejściem do formy i koloru.

Prace artystyczne są oryginalne i niosą w sobie przekaz emocjonalny z konceptualnym podkładem, prace te są kierowane do galerii i zbiorów muzealnych.

 

  1. gdybyś miała/miał wymienić jedno nazwisko - twórcę, którego obserwujesz, cenisz, którego poleciłbyś miłośnikom porcelany? Którego prace lubisz po prostu oglądać?

 Mam sporo ulubionych artystów nie wszyscy pracują w porcelanie 

Piter Stockmann, Edmund de Waal, Paul Scott, Hella Jongerius, Masahiro Mori, Caroline Slotte, Morten Lobner Espersen.

Edmund de Waal

Edmund de Waal - zdjęcie pinterest

 

Piter Stockmann

Piter Stockmann - zdjęcie pinterest

[product id="846, 94, 327, 55"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl