Zaczyn – czas na kawę z dripa

Projekt Zaczyn to jeden ze wspaniałych przykładów współpracy pomiędzy współczesnym wzornictwem najwyższej klasy a przemysłem z wieloletnią tradycją. Z jednej strony wysokiej klasy technologia i bardzo dobrej jakości materiały z drugiej kreatywność młodych artystów i wyczucie potrzeb współczesnego rynku. Projekt jest również dowodem na coraz częściej spotykaną otwartość przemysłu na świeże spojrzenie i odważne projekty – swoisty powrót do wspaniałej tradycji lat 60-tych po wielu latach siermiężnego wzornictwa polskich fabryk końcówki XX wieku.

Autorom Kolekcji – doświadczonym projektantom Grynasz Studio udało się zaprosić do współpracy aż dwie fabryki, obie z długą historią – Zakłady Porcelany Stołowej “Karolina” i Warszawską Fabrykę Platerów “Hefra”.  Karolina produkuje oczywiście elementy porcelanowe kolekcji, z form zaprojektowanych i przygotowanych specjalnie i wyłącznie dla Zaczynu. Z kolei Hefra dołożyła do projektu cudowny miodownik – łyżeczkę do nakładania miodu inspirowaną plastrem miodu.

Wszystkie elementy zostały pieczołowicie zaprojektowane i wykonane z najwyższej jakości materiałów. Minimalistyczna forma, wygoda użytkowania i różnorodność konfiguracji elementów – to cele, które przyświecały autorom. Kształty poszczególnych naczyń zaprojektowane zostały w sposób umożliwiający ich sztaplowanie i wygodne przechowywanie. Brzeg czajnika tworzy „lejek”, tak by móc bezproblemowo napełnić go wodą.

Zaczyn to zestaw do herbaty – z filiżankami lub czarkami, cukiernicą i czajnikiem. Do czajnika przygotowany jest porcelanowy filtr. Zarówno czajnik jak i cukiernica mają korkowe pokrywki. Zastawie może towarzyszyć korkowa taca.

Zaczyn to również zestaw do kawy – z filiżankami w rozmiarze espresso – 70 ml lub większej kawy – 230 ml. Lub czarek. Tym razem do czajnika proponujemy dripper, czy też drip – porcelanowy filtr, umożliwiający zrobienie kawy, przez smakoszy uważanej za najlepszą – czarnej, dużej kawy o delikatnym smaku. Tajemnicę parzenia kawy z dripa zdradza Ika Graboń na stronie Coffee Desk – DRIP jak przygotować dobrą czarną w domu. 

Porcelanowy filtr do kawy – w odróżnieniu od plastiku ma tę zaletę, że zalany wrzątkiem rozgrzewa się i długo utrzymuje temperaturę, wydobywając z kawy bogate aromaty.

czajnik z filtrem

Jako rodzynkę na torcie projektanci proponują posrebrzany miodownik, niezwykłej urody.

Łyżeczka do miodu inspirowana jest architekturą plastra miodu. Jej forma pozwala na nabieranie zarówno płynnego jak i skrystalizowanego miodu. Dodatkowo warstwa srebra pokrywająca miodownik sprawia, że łyżeczka ma właściwości bakteriobójcze.

Miodownik

Kolekcja Zaczyn została pokazana na Tokyo Design Week, w listopadzie 2016 roku, jako część wystawy “Elements” i już wtedy wzbudziła ogromne zainteresowanie. Teraz trafiła do regularnej produkcji i jest do kupienia również w Porcelanowej. 

Tokyo Design Week Wystawa Elements XI.2016

Grynasz Studio założone przez Martę Niemywską-Grynasz i Dawida Grynasza to multidyscyplinarny zespół projektantów, wielokrotnie nagradzany we wzorniczych konkursach. Wystawiany w kraju i za granicą min. na Expo Milano, Triennale International Exhibition Milan, Arena Design Poznań czy Tokyo Design Week. Eksperymentujący z nowymi materiałami i technologiami, chętnie sięga do polskiego rzemiosła i tradycji.

Ma na swoim koncie realizacje zarówno produktowe i wystawiennicze dla polskich i zagranicznych firm i instytucji, m.in.: Marbet Style, NAP, MUJI, Fam Fara, Meesh, Zaczyn, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Narodowy Instytut Audiowizualny, Polska Akcja Humanitarna, Narodowe Centrum Kultury czy Wroclove Design Festiwal.

www.grynaszstudio.com

Materiały prasowe i zdjęcia: Zaczyn i Grynasz Studio