Wielokulturowe solniczki z Podlasia, smaki różnorodności

Podlasie od wieków zamieszkiwała ludność wielorakich kultur i religii. Na przestrzeni wieków lepiej lub gorzej współżyła ze sobą ludność ruska, polska, litewska, żydowska i tatarska. Każda z nich ze swoją religią – chrześcijańskim katolicyzmem i prawosławiem, judaizmem czy islamem. W krajobraz Podlasia wpisują się świątynie, cerkwie, meczety, synagogi i kościoły. Tu położona jest Grabarka do której rokrocznie pielgrzymują wyznawcy prawosławia, tu Tatarzy od wieków zamieszkują Kruszyniany, a Żydzi przyjeżdżają do Tykocina. I mimo spustoszenia II Wojny Światowej Podlasie wciąż pozostaje najbardziej zróżnicowanym etnicznie, kulturowo i religijnie obszarem Polski.

W 2012 roku Urząd Wojewódzki w Białymstoku zaprosił do współpracy studio projektowe AZE design by stworzyć materiały promocyjne dla miasta i województwa, podkreślające wielokulturowość regionu. Powstał genialny projekt zestawu do przypraw – Taste of Diversity czyli Smaki różnorodności, projekt odważny i w sposób niezwykły oddający charakter miasta i województwa.

AZE design to studio projektowe Anny Kotowicz-Puszkarewicz, absolwentki ASP w Łodzi i architekta Artura Puszkarewicza. Zamieszkali w sercu Podlasia, we wsi Czeremcha i w swoich projektach całymi garściami czerpią z otaczającej ich wielokulturowości, inspirując się i wspierając lokalnym rzemiosłem, tkactwem, garncarstwem, wikliniarstwem.

Ich prace reprezentują Polskę na licznych festiwalach designu i kultury, na EXPO w Mediolanie. Ich projekty zdobywają nagrody na konkursach. Rozpoczynając prace nad produktem promocyjnym dla Białegostoku artyści zastanawiali się co jeszcze zostało z wielokulturowości w otaczającej ich przestrzeni. Poza różnorodnymi świątyniami wpisującymi się w krajobraz wschodniej Polski pozostałości różnorakich kultur odkryli już tylko w zwyczajach kulinarnych, potrawach i stosowanych przyprawach. W cudownej mieszaninie podlaskich smaków już nikt nie pamięta skąd pochodzi kugiel czy pierekaczewniki; bliny, pierogi, barszcze łączą mieszkańców ponad religiami.

Stąd ostateczny kształt zestawu przyprawowego promującego Białystok i Podlasie. Ceramiczne pojemniki kształtem nawiązujące do świątyń – kościoła katolickiego, cerkwi prawosławnej i meczetu. I tylko żydowską synagogę artyści zastąpili macewą – bo po licznej społeczności zamieszkującej te ziemie do II Wojny Światowej, teraz  pozostały głównie kirkuty – żydowskie cmentarze.

Zestaw do przypraw – Taste of Diversity czyli Smak różnorodności zdobył w 2012 roku nagrodę Must Have w Łodzi, w kategorii oficjalnych wyrobów upominkowych.

Zestaw do przypraw był do tej pory rozdawany jako promocyjny upominek, dopiero dziś trafia do sprzedaży. Mamy przyjemność i zaszczyt być pierwszym i jedynym miejscem, gdzie Smaki różnorodności można kupić, w cenie 267 zł. KLIKNIJ i KUP TERAZ 

  • Smaki różnorodności - Taste of Diversity - Zestaw do przypraw 267 zł

Źródła:

Pikantny zestaw promocyjny Białegostoku, czyli miasto sięga po design, www.bialystok.wyborcza.pl/bialystok/1,35235,12807239,Pikantny_zestaw_promocyjny_Bialegostoku__czyli_miasto.html

Jesteśmy w systemie naczyń połączonych – rozmowa z Anną Kotowicz-Puszkarewicz i Arturem Puszkarewiczem założycielami firmy AZE design www.patternsofeurope.pl/aze-design/

Taste Of Diversity – must have ze Wschodu, www.news.o.pl/2012/11/07/taste-of-diversity-aze-design/#/

www.culture.pl/pl/tworca/aze-design