Relacje. Szkło użytkowe

Polskie szkło od dłuższego czasu staje się tematem niezwykle popularnym. Współcześni twórcy bardzo silnie, świadomie, bądź intuicyjnie, wpisują swoje prace w tradycje projektowe.

Dekada rozkwitu projektowania szkła w Polsce to bez wątpienia (paradoksalnie) przełom lat 70-tych i 80-tych. Prężnie działające wówczas duże huty, jak Barbara w Polanicy Zdroju, Julia w Piechowicach czy Staszic w Dąbrowie Górniczej wytwarzały wyjątkowej klasy szkła o silnie unikatowym charakterze, zaspokajając zapotrzebowania rynku eksportowego. Tacy artyści, jak Eryka i Jan Drostowie, Regina i Aleksander Puchałowie, Ludwik Fiedorowicz projektowali artystyczne wyroby na masową skalę.

Sytuacja ta diametralnie zmieniła  po 1989. Prywatyzowane zakłady powoli podupadały, tracono wykwalifikowanych technologów, hutników i modelarzy. W takim stanie rzeczy odnaleźli się współcześni twórcy, wśród nich ci – prezentowani na wystawie.

Relacje. Szkło użytkowe

Tacy projektanci, jak Agnieszka Bar, Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz i Sebastian Pietkiewicz, Jakub Kwarciński, pozostają w silnie zauważalnej relacji do starych mistrzów. Środowisko i tradycja wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych z Wydziałem Szkła i Ceramiki, uruchomionym przez Stanisława Dawskiego, pozostają widoczne w ich pracach.

Taka perspektywa odczytywania prac współczesnych artystów, która pokazuje współczesność jako efekt przeszłości, jest tylko jednym z wielu sposobów patrzenia. Szukanie relacji w materialnym otoczeniu człowieka ukazuje niedostrzegalne dotąd wątki, które odnajdujemy codziennie stykając się z wzornictwem. Prezentowana ekspozycja może stać się impulsem do zastanowienia nad samym przedmiotem użytkowym, który niejako określa nasze działanie na co dzień.

Wystawa organizowana przez Porcelanową dla Concordia Design mieści się w budynku Bałtyk w Poznaniu.

Trwa od 9 kwietnia do 9 maja.

Kuratorzy: Izabela Czyżak, Jędrzej Zakrzewski

Partnerzy:
Porcelanowa / www.porcelanowa.com
Huta Szkła Kryształowego JULIA / www.hutajulia.com

Edwanex – huta szkła
Concordia Design
Przystań Sztuki
School of Form Uniwersytetu SWPS

 

Prezentowani artyści:

Agnieszka Bar – bar glass design

On Finger Agnieszka Bar

 

Jakub Kwarciński – Ende Ceramics

Jakub Kwarciński – Ende Ceramics

Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz – Huta Szkła Kryształowego Julia

 

Kultowe Formy – Sebastian Pietkiewicz i Blanka – Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz

Sebastian Pietkiewicz

Shot i Hex – Sebastian Pietkiewicz