Polskie Fabryki Porcelany “Ćmielów” i “Chodzież” S.A.

Współcześnie funkcjonująca Fabryka Porcelany w Ćmielowie to 225 lat burzliwej historii zakładu, jednocześnie jednak wierność tradycji ręcznego wykonywania wyrobów porcelanowych najwyższej klasy.


Filiżanka GoplanaFiliżanki Goplana Ćmielów lata 60-te

A wszystko zaczęło się w 1790 roku od niewielkiej manufaktury produkującej najpierw wyroby gliniane, później fajans. Porcelanę zaczęto produkować w 1839 roku, kiedy to właścicielem fabryki była rodzina Weissów. Fabryka przez kolejne sto lat przechodzi z rąk do rąk, słynie z wyrobów majolikowych, wprowadza kalkomanię pod koniec XIX wieku. W okresie dwudziestolecia międzywojennego jej wyroby są wizytówką Polski, projektowane są nowe dekoracje i formy, słynne do dziś Rococo, Kula i Płaski Bogdana Wendorfa, Empire – serwis zaprojektowany przez  Wysockiego i Steckiewicza dla Prezydenta Ignacego Mościckiego.

Po wojnie zostaje upaństwowiona i pod nazwą Zakładów Porcelany Stołowej Ćmielów, do lat 90- tych prowadzi z sukcesem działalność. To okres świetności polskiego dizajnu, w fabryce powstają słynne serwisy Goplana, Krokus Wincentego Potackiego, figurki i serwisy Lubomira Tomaszewskiego.

Prywatyzacja zakładów porcelany w Ćmielowie i Chodzieży

Sprywatyzowana w  1997 roku fabryka rozpoczęła kolejny krok w swojej historii, po połączeniu z fabryką w Chodzieży stając się największym producentem porcelany cienkościenne w Europie. Połączone fabryki produkują 400 ton porcelany miesięcznie. Produkcja w Europie jest coraz mniejsza, w tej chwili produkuje się tu około 100 tysięcy ton rocznie, kiedy w Chinach produkowanych jest blisko 700 tysięcy ton. W Polsce kiedyś produkowano 67 tysięcy ton, w tej chwili wystarczą w zupełności 23 tysiące.

Filiżanka do kawy

Filiżanka do kawy w ozdobnym pudełku

Fabryka w Chodzieży powstała nieco później, w 1852 roku i jej historia co i rusz spłatała się zarówno z fabryką porcelitu jak i z Ćmielowem. Już w latach 20tych XX wieku właścicielem Chodzieży staje się Fabryka Porcelany w Ćmielowie. Po wojnie funkcjonowała  jako jedno przedsiębiorstwo Chodzieskie Zakłady Porcelany i Porcelitu w Chodzieży, z najsłynniejszym swoim wzorem zastawy stołowej – Iwona.

Lata 90-te były trudnymi latami dla całej branży ceramicznej i szklanej. Tylko nielicznym udało się przetrwać, sprywatyzować i funkcjonować na wolnym rynku. Na szczęście dla nas wszystkich fabryki w Ćmielowie i Chodzieży znów się połączyły i miały się dobrze, bardzo dobrze pod silną i zdecydowaną ręką pani prezes Ingi Kamińskiej.

Polska Grupa Porcelanowa

2018 roku powstała Polska Grupa Porcelanowa w skład której, poza fabrykami w Ćmielowie i Chodzieży weszły Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana - największy producent porcelany do restauracji i hoteli. Dwa lata później zapadła decyzja o zamknięciu fabryki w Chodzieży, pozostałe dwie przejęły w pewnym stopniu produkcję chodzieskich kolekcji.

Obecna oferta Polskich Grupy Porcelanowej jest bardzo zróżnicowana:

  • Kolekcja klasyczna Ćmielowa – sprawdzona przez lata  propozycja serwisów obiadowych i garniturów do kawy
  • Kolekcja koneser – opcja dużo droższa, w której skład wchodzą słynne modele przedwojenne, powojenna Goplana, ręcznie malowane, limitowane edycje dla koneserów.
  • Kolekcja z Chodzieży – to najbardziej przystępna cenowo propozycja serwisów obiadowych, filiżanek do herbaty i kawy, imbryków. Naczynia, które można myć w zmywarce i kompletować na sztuki.
  • Ćmielów Design Studio – najmłodsze dziecko Fabryki, to które króluje niepodzielnie w sklepie Porcelanowa, to propozycja absolutnie nowoczesna, projektowana przez Modus Design Studio Marka Cecuły. Każda kolekcja Studia projektowana jest przez artystów, a dyrektor artystyczny Marek Cecuła nie tylko projektuje nowe wzory porcelany, ale i uczy młodych i wychowuje kolejne pokolenie artystów ceramików.
  • W Lubianie produkowana jest wysokiej klasy porcelana, bardzo wytrzymała w użyciu. Grubsza i cięższa wytrzymuje wielokrotne mycie w zmywarkach, jest bardzo odporna na obtłuczenia. Powstają coraz nowsze i ciekawsze kolekcje - kolorowe talerze w najróżniejszych rozmiarach, miski, salaterki - bardzo zróżnicowana oferta codziennych naczyń.

Porcelana w zakładach w Ćmielowie wciąż wykonywana jest w dużej mierze ręcznie. Wśród wszystkich etapów, które przechodzi porcelanowy produkt od wymieszania substancji do zapakowania w pudełko 3 etapy są zmechanizowane a 14 wykonywanych jest ręcznie.  Każda filiżanka przechodzi przynajmniej przez osiem par rąk. Dlatego warto kupować polską porcelanę i cieszyć się używając jej na co dzień i od święta.

źródła: materiały ze stron i katalogów producenta, wywiad z Prezes Zarządu Ingą Kamińską dla Wysokich Obcasów i dla Rzeczpospolitej

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl