Polski stół – dolnośląscy producenci razem

POLSKI STÓŁ to nowatorski projekt, w którym trzech dolnośląskich producentów: Porcelany Kristoff z Wałbrzycha, Manufaktury w Bolesławcu i Huty Julia z Piechowic.

W wyniku wspólnych prac zespołów projektowych i wzajemnego poznawania technologii produkcyjnych oraz ponownego odkrywania tradycyjnych metod ręcznie wykonywanych dekoracji:

– zdobienia porcelany,

– szlifowania w krysztale,

– stempelkowania w kamionce.

powstały trzy zestawy POLSKI STÓŁ, dwa śniadaniowe i jeden deserowy.

Pomysłodawczynie projektu POLSKI STÓŁ wraz z współpracującymi fabrykami, chciały powrócić do tradycji mieszkańców Dolnego Śląska, gdzie na stołach od wieków Ustawiano obok siebie kryształ z Piechowic, kamionkę z Bolesławca i porcelanę z Wałbrzycha – trzy filary rzemiosła dolnośląskiego. Zadania podjęło się trzech projektantów – Sebastian Pietkiewicz (Huta Julia), Magdalena Gazur (Manufaktura Bolesławiec) oraz Michał Roja (Porcelana Kristoff), a spójna dekoracja przypomina plaster miodu wykonany w trzech różnych technologiach produkcyjnych.

Polski Stół – zestaw śniadaniowy

Kolekcja POLSKI STÓŁ pozwala wrócić do tradycji w nowoczesnej odsłonie, odważną formą i dekoracją.

Oficjalna premiera POLSKIEGO STOŁU  miała miejsce  podczas Łódź Design Festival 2015 (9-18 października).  W edycji 2016 roku łódzkiego festiwalu komplet śniadaniowy otrzymał tytuł Must Have 2016.

Do 31 maja 2016 można było oglądać czasową ekspozycję Polskiego Stołu w warszawskim Muzeum Etnograficznym (ul. Kredytowa 1), na wystawie “Wokół stołu”, poświęconej tradycyjnym oprawcom stołu związanego z obchodzonymi świętami, uroczystościami rodzinnymi czy po prostu niedzielnym obiadem.

Polski stół zestaw śniadaniowy

W tej chwili zestawy są dostępne w sklepach fabrycznych producentów poszczególnych elementów i w kilku sklepach w Polsce. Sklep Porcelanowa miał zaszczyt dołączyć do tego nielicznego grona. Zestawy są dostępne zarówno w sklepie internetowym jak i stacjonarnym na ulicy Kredytowej w Warszawie. Od lata 2017 roku uruchomiono możliwość zakupu pojedynczych elementów kolekcji – szkła czy porcelany. Fabryki pracują również – już niezależnie – nad powiększeniem kolekcji o kolejne elementy.

 

Mamy nadzieję, że projekt POLSKI STÓŁ będzie miał ciąg dalszy i trzy współpracujące ze sobą wytwórnie dolnośląskie bedą rozwijały współpracę i rozszerzały kolekcje.

Na podstawie informacji prasowej, więcej informacji na: www.polskistol.com