New Atelier – Ćmielów Design Studio

Projekt New Atelier to jeden z pierwszych projektów nowoczesnej polskiej porcelany, który ukazał się na rynku i otworzył nową epokę projektowania porcelany w Polsce, nawiązując do lat powojennej świetności.
Ćmielów Design Studio powstało w 2013 roku, jako marka Polskiej Fabryki Porcelany w Ćmielowie. Dyrektorem artystycznym został Marek Cecuła, światowej sławy artysta ceramik, projektant i nauczyciel.

New Atelier jest projektem wielokrotnie nagradzanym na wystawach i festiwalach. Zdobył nagrodę Must Have 2013 na Łódź Design Festiwal i został włączony do kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie i Wrocławiu.

Dekoracja nawiązuje do okresu minimal-artu, czyli minimalizmu lat 60–tych XX wieku. Używano wówczas najprostszych geometrycznych form – kół, kwadratów, trójkątów układających się w powtarzalne sekwencje tego samego motywu. Tendencja ta szczególnie widoczna była w środowisku artystów amerykańskich i była reakcją na emocjonalną sztukę abstrakcyjną, ekspresjonizm.

New Atelier to nie tylko minimalistyczna dekoracja, ale i forma – idealnie proste kształty naczyń, talerzy, półmisków czy nawet mlecznika i cukiernicy. Idealnie komponują się z nowoczesnym, oszczędnym wystrojem naszych współczesnych wnętrz.

Kolekcja składa się z kilkunastu elementów, każdy w trzech kolorach:

  • czerwonym,
  • niebieskim,
  • zielonym.

Różnorodność formy i kolorów pozwala na dowolną kombinację i indywidualny dobór swojego własnego zestawu na śniadanie czy obiad.

Redakcja Viola Szawłowska.