Nathalie and George od Kristoff Design Line

Maria Jeglińska, autorka Kolekcji Nathalie&George to artystka międzynarodowa. Urodzona we Francji, skończyła wzornictwo przemysłowe w Lozannie. Własne biuro założyła w Londynie. Wielokrotnie nagradzana, współpracuje z galeriami sztuki, fabrykami porcelany, jest kuratorem wystaw.

Kolekcja porcelany Nathalie and George dla  Kristoff Design Line powstała z inspiracji dwóch mieszkających we Włoszech postmodernistycznych artystów: Nathalie du Pasquier i George’a Sowdena. W zestawie projektantka połączyła dwa różne wzory, jeden czarny, drugi zielony, jak dwie różne osobowości dwojga artystów.
W skład zestawu wchodzi czajnik, filiżanka z podstawką, talerze, cukiernica, pojemnik na śmietankę do kawy, miska i podstawka do jajek. Sama projektantka przyrównuje zestaw do dynamiki związków międzyludzkich, tak opowiadając o procesie powstawania projektu:

”Po jakimś czasie zaczęłam zestawiać ze sobą szkice, jedne obok drugich i odkryłam, że kontrast uzyskany poprzez dwa różne wzory był dużo bardziej interesujący niż powtarzanie tego samego motywu na całym zestawie. Jak z parami w prawdziwym życiu: zestawienie różnych cech składa się na silny i długotrwały efekt,  splatający różne cechy w jedną spójną całość.” (http://no-sir.com/product/nathalie-george-porcela

 

Kolekcja wykonana została z wysokiej klasy porcelany, w Fabryce Krzysztof stosuje się trzykrotne wypalanie porcelany:
  • pierwszy – to wypalanie uformowanych i wysuszonych półfabrykatów w temp. 960 stopni na tzw. biskwit
  • drugi – to wypalanie na ostro w temp. 1380 stopni po nałożeniu szkliwa porcelanowego
  • trzeci – po oszlifowaniu, polerowaniu i zdobieniu farbami ceramicznymi, kalką ceramiczną, metalami szlachetnymi gotowy już produkt wypalany jest w temp. 800 stopni przy dekoracjach naszkliwnych, bardziej wrażliwych na uszkodzenia, czy 1250 stopni przy dekoracjach wszkliwnych.

Proces ten daje nam produkty, które można myć w zmywarkach i wkładać do kuchenek mikrofalowych.


Nathalie & George” została wyróżniona tytułem Must Have podczas Łódź Design Festiwal 2013, była prezentowana podczas „Salone Internationale de Mobile” w Mediolanie.

Redakcja Viola Szawłowska.