Monika Patuszyńska – TransFormy

Monika Patuszyńska, absolwentka wrocławskiej ASP i Den Danske Husflidshojskole w Kopenhadze jest jedną z najbardziej znanych polskich artystek na świecie. Projektantka w Zakładach Porcelitu Stołowego w Pruszkowie i dyrektor artystyczny Instytutu Designu  w Kielcach, kuratorka wystaw krajowych i zagranicznych, wykładowczyni na licznych warsztatach i szkołach ceramiki na całym świecie. W swoim dorobku ma kilkanaście wystaw indywidualnych, wiele zbiorowych.

Pracując nad dużymi formami z najszlachetniejszej porcelany artystka formuje obiekty artystyczne pod wspólną nazwą Transformy Plus.  Seria obiektów powstaje na bazie odrzuconych i niepotrzebnych wraz z zamykanymi fabrykami form, które kiedyś były sercem produkowanych kolekcji. Projekty realizowane były w opuszczonych i likwidowanych fabrykach porcelany – w Książu, Wałbrzychu, Katowicach ale i w Belgii czy Wielkiej Brytanii. Artystka tworzy hybrydy, które noszą w sobie ślady przemijającej epoki. Tak powstały obiekty z kolekcji  Bastards and Orphans w 2013 roku.

Bastards and Orphans, zdjęcie BWA Wrocław

Seria Debris w 2017 roku – kolory obiektów inspirowane podróżami – różową Hiszpanią, żółtymi Chinami.

TransForms Plus (2017, Talavera Tales)
TransForms Plus (2017, Talavera Tales)

W tej chwili artystka pracuje nad kolekcją Genealogy, inspirowaną warszawskimi historiami rodzinnymi. Wykorzystuje stare formy ze zlikwidowanych fabryk, tworząc całkowicie nowe obiekty i nadając im nową funkcjonalność i historię.

Monika Patuszyńska – Orphans 2013 i Genealogy 2019

Od kilku lat artystka współpracuje z Peterem Marino, architektem – twórcą rezydencji i sklepów Chanel, Diora czy siedziby Guerlain w Paryżu. To właśnie w trakcie projektowania wnętrza kamienicy przy Avenue des Champs-Élysées 68 i jego adaptacji na siedzibę Guerlain Peter Marino zaprosił  Patuszyńską do współpracy – artystka zaprojektowała kolekcję Papformy – serię wazonów i mis, a współpraca pomiędzy artystami trwa nadal i zatacza coraz większe kręgi.

Siedziba Guerlain przy Avenue des Champs-Élysées 68

Do wyrobu PapForm artystka używa szlachetnej porcelany Parian. Jej skład powstał w połowie XIX wieku, w Staffordshire w Anglii. Nazwa Parian została przyjęta  ze względy na właściwości przypominające biały marmur z wyspy Paros. Parian jest gliną niezwykle białą, samobłyszczącą, niewiarygodnie prześwitującą. Duża zawartość skalenia powoduje samoszkliwienie wyrobów z porcelany Parian. Wypalana w  temperaturze 1200oC – 1240oC.

Natalia Vodianowa podczas otwarcia Maison Guerlain w 2013 roku. PapForma Moniki Patuszyńskiej z różami

 

Monika Patuszyńska jest jedną z czterech artystek z Polski – członków International Academy of Ceramics, prestiżowego towarzystwa najlepszych światowych ceramików. Fundacja została założona w 1952 roku w Szwajcarii. Obok Patuszyńskiej Polskę reprezentują Maria Kuczyńska. Janina Myronowa i Anna Malicka Zamorska.

Jej prace pokazywane są na najznamienitszych wystawach grupowych i indywidualnych. W 2019 roku kolekcje TransFormy Plus – Debris series i Nowe PapFormy prezentowane były w czasie targów Collect w londyńskiej Saatchi Gallery. Są włączone do kolekcji galerii Mint w Londynie, prowadzonej przez Linę Kanafani.

Więcej informacji o Monice Patuszyńskiej, jej artystycznych osiągnięciach i realizowanych projektach na stronie artystki.  Tymczasem kolekcja Papformy do obejrzenia i kupienia w sklepie Porcelanowa na Kredytowej 2 w Warszawie. Inne prace artystki do kupienia za pośrednictwem naszego sklepu. Zapraszamy do indywidualnego kontaktu.

Patuszynska for Peter Marino Papformy