Mleko Living – biała kamionka

Kamionką nazywamy wyroby ceramiczne powstałe z glin o dużej zawartości kwarcytu i skalenia, wypalane w temp. ok. 1300 C. Wypalony czerep, czyli wyrób ceramiczny przed szkliwieniem czy dekorowaniem jest prawie nieprzesiąkliwy, nieprześwięcający. Naturalne zabarwienie kamionki zależy od składu gliny, głównie od związków żelaza (im mniej żelaza, tym jaśniejszy kolor). W naturalnej postaci wyróżnia się odcienie szarości, biały, kremowy, rzadziej brunatny lub czarny.

Wyroby kamionkowe powstały na Dalekim Wschodzie, w Chinach. Twarda, przypominająca kamień kamionka posiada sporo właściwości porcelany. Możliwe, że porcelana chińska wzięła swój początek dzięki przypadkowemu dodaniu do kamionki białej glinki czyli kaolinu.

W Chinach żelaziste kamionkowe gliny wykorzystywano m.in. do szkliwienia czarek i czajniczków do herbaty (nadając im prawie czarny, bogaty w odcienie kolor). W  XVII w. zdobyły wielką popularność w Europie wraz z modą na picie  herbaty.

Tea Bowl with “Hare’s-Fur” Glaze. Met Museum

Przyzwyczailiśmy się, że wyroby kamionkowe są ciemne –  siwe czy brązowe, albo w odcieniu kremowym – jak wszystkie naczynia z Bolesławca. Ostatnio na rynku polskim pojawiła się nowa pracownia, która nadaje kamionce nowy wymiar.

Katarzyna Gołuszka i Michał Załuski, założyciele studia Mlekoliving stworzyli kolekcję Canvas, stawiając na naturalność i prostotę, dające poczucie komfortu i estetyki.  Zainspirowani domem i codziennym życiem człowieka, naczynia Canvas stworzyli po to aby używać ich codziennie. Nieprzypadkowo nadając swojemu studiu nazwę Mleko – naturalny i bardzo pierwotny produkt codziennego użytku.

Kolekcja Canvas Mleko Living

Kamionka Canvas to uniwersalne naczynia, które swoim harmonijnym kształtem podkreślają różnorodne dania i upiększają design całej kuchni. Piękno materiału kamionki zostało tu podkreślone transparentnymi szkliwami, błyszczącymi i matowymi. Nazwa Canvas (po polsku kanwa, fr. canevas) oznacza czyste płótno, bazę na której powstanie dzieło artysty.

Połączenie trwałego, bardzo odpornego  materiału oraz harmonijnych form jest wynikiem współpracy projektantów z doświadczonymi miejscowymi rzemieślnikami.

Niedługo po powstaniu Kolekcja Canvas została wyróżniona w plebiscycie Must Have 2017 organizowanym przez Łódź Design Festival, wyróżniającym najlepsze polskie wdrożenia pochodzące od polskich projektantów i producentów.

 

Źródła: Mlekoliving.com, The Potter’s Dictionary, Szlak Herbaty. Zebrała Anastazja Miciajewa.