Maria JJ Juchnowska – artystka uniwersalna

“Design musi uwodzić, kształtować, a co ważniejsze, wywołać emocje” – A. Greiman

To motto artystki, którym kieruje się podczas projektowania wyrobów ceramicznych Maria JJ Juchnowska. Urodzona w Kielcach, absolwentka Liceum Plastycznego w swoim rodzinnym mieście i Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wydziału Ceramiki i Szkła.

Pracę z ceramiką rozpoczęła ponad 15 lat. Do dziś ceramika jest jej głównym medium podczas tworzenia, designu, sztuki oraz innych form ekspresji artystycznej.

W maju 2017 roku jako jedyna Polka prezentowała swoje prace na Wanted Design Launch Pad w Nowym Jorku. Wcześniej jej prace były prezentowane we Frankfurcie na targach Ambiente.

Targi Ambiente 2017

Artystka prezentowała dwa projekty designerskie – zestaw naczyń i kolekcję biżuterii.

Zestaw “Useful-Unique” “Użytkowy-Unikat” zaprojektowany został z myślą o świadomym stosowaniu obiektów codziennego użytku. W tym zestawie każdy obiekt ma swoją unikalną i przypisaną funkcję. Jako konsumenci nie zastanawiamy się dlaczego pewne obiekty wyglądają w następujący sposób i często nie są to jedynie funkcje estetyczne ale również, przede wszystkim praktyczne. Kubek dzięki specjalnie zaprojektowanemu kształtowi poprzez dotykanie powierzchni, zapobiega oparzeniu dłoni podczas spożywania gorącego napoju. Zaprojektowane wypustki przy krawędzi zmuszają użytkownika do skorzystania z nich w specjalny sposób. Konsument podczas picia napoju, jest w stanie skoncentrować się nad tym co spożywa. Miska jest zaprojektowana z myślą aby przy wywróceniu zatrzymywała się na jednej z wypustek i w ten sposób zapobiegała, wylaniu się cieczy lub produktów sypkich, posiadając przy tym unikalny kształt. Wazon posiada specjalnie wypustki aby aranżacje kwiatowe i roślinne samoistnie bez większej ingerencji użytkownika, układały się w sposób naturalny w zgodzie z naturą roślin w nim eksponowanych, tym samym zawierając teksturę dekoracyjną.

Kolekcja Useful-unique

Biżuteria Artystyczna wykonana z porcelany, srebra i pozłacanego srebra jest artystycznym produktem konsumenckim ale również unikatowym i niepowtarzalnym wzorem. Każdy zestaw w skład którego wchodzi: wisior, koczyki i pierścionek wykonany jest ręcznie za pomocą specjalnej unikalnej techniki topienia porcelany. Wszystkie zestawy biżuteryjne w mniejszym lub większym stopniu zainspirowane zostały odpadami i defektami z produkcji fabrycznej porcelany stołowej. W praktyce zostały przekształcone na nietypowe i niepowtarzalne wzory, które są jedyne w swoim rodzaju. Prezentacja tego typu produktu pokazuje w jak łatwy niedrogi i ekonomiczny sposób na małą skalę można wykonać unikatowe produkty biżuterii artystycznej i jest odświeżeniem wizerunku branży ceramiki użytkowej.

Biżuteria Mari JJ

Artystka na codzień mieszka i pracuje w Skandynawii. W 2009 r. wyjechała na stypendium studenckie Erazmus do Szwecji na Uniwersytet Konstfack w Sztokholmie aby w tym samym roku rozpocząć kolejne studia magisterskie. W 2011 r. otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska” na dokończenie studiów w Sztokholmie, które sfinalizowała w 2011. Od 2012 r. do końca 2014 r. pracowała jako Learning Assistant i Visitor Experience Assistant w Tate Modern i Tate Britain w Londynie. W 2014 rozpoczęła pracę jako Gallerimedarbeider w Trafo Kunsthall w Asker, Oslo w Norwegii. Artystka i projektantka założyła Mari JJ Design w 2010 roku w Sztokholmie w Szwecji. Mari JJ Design zajmuje się projektowaniem ceramiki użytkowej oraz biżuterii artystycznej wykonywanej z porcelany. Jak również realizacją wystaw artystycznych i designerskich ceramiki, w skład której wchodzi instalacja artystyczna, rzeźba ceramiczna oraz performance. Brała udział w wystawach indywidualnych i grupowych w Nowym Jorku, Londynie, Liverpoolu, Berlinie, Frankfurcie, Sztokholmie, Bergen, Atenach, Tunisie. Jest Członkiem Norweskiej Norske Kunsthandverkere.

Elementy obu projektów prezentowanych w Nowym Jorku są dostępne w Porcelanowej.

Wanted Design są jednymi z najważniejszych targów designerskich na terenie USA i na świecie. Wanted Design organizowane są w ramach NYCxDESIGN i stanowią forum wymiany dla projektantów i innych przedstawicieli branży designu z USA i świata. NYCxDESIGN to platforma prezentacji różnych gałęzi wzornictwa przemysłowego działająca we współpracy ze znaczącymi firmami i instytucjami i jest głównie kierowana przez NYC&Company, która jest oficjalną organizacją handlową, zorganizowana przez Urząd Miasta Nowy Jork.

W kwietniu 2018 roku zakończyliśmy współpracę z artystką