Kubki AGDYBY z Wałbrzycha

Kubki AGDYBY to seria czterech kubków zaprojektowanych dla Kristoff Design Line przez Agnieszkę Dybowską, absolwentkę ASP w Warszawie. Rytmiczne, geometryczne linie nadają wyrobom z porcelany wymiar przestrzenny, a dzięki swej prostocie będą dekoracją nowoczesnego wnętrza.

Artystka zajmuje się również projektowaniem i renowacją mebli, szczególnie tych z lat 50tych i 60tych. Jest współtwórcą projektu meblowe.eu

Dla Fabryki Porcelany Kristoff zaprojektowała też  serię kubków ziołowych, z zaparzaczem i przykrywką, z malowanymi kwiatami ziół – melisą, rumiankiem, dziurawcem, dziką różą, miętą i zieloną herbatą.

Styl geometryczny w dekorowaniu ceramiki był popularny już w starożytnej Grecji w XI – VII  wieku p.n.e. Krzyżyki i trójkąty, regularne linie i meandry pokrywały całe czarno-białe naczynia. Do dekoracji stosowano czarny firnis, czyli glinkę zawierającą tlenek żelaza, który pod wpływem tlenu przybierał ciemne barwy. Stylu geometrycznego używano również do zdobienia architektury i tkanin. Wspaniałe przykłady greckiego stylu geometrycznego znajdziemy na wazach i amforach w zbiorach Luwru.

Redakcja Viola Szawłowska.