Kolor Unikatu Barbara i Piotr Lorkowie

Barbara i Piotr Lorkowie to para ceramików z ponad trzydziestoletnim stażem pracy artystycznej. Razem tworzą Studio Lorek. Wykorzystując ceramikę, projektują i własnoręcznie wykonują filiżanki czy talerze z fajansu, porcelanowe misy jaki i rzeźby z gliny szamotowej, obrazy na glinie szamotowej oraz kamionkowe plakiety dekoracyjne. Wskazują tym samym na płynność granicy między przedmiotem codziennego użytku a unikatowym dziełem. Razem działają od 1989, współpracując m.in. z Galerią pod Kasztanami czy galerią U, ich prace prezentowane były na stałych ekspozycjach w Anglii, Niemczech i Francji oraz na wystawach czasowych w Danii, Japonii, Indiach.

Vero, Piotr Lorek 13. Międzynarodowe Biennale Ceramiki Stowarzyszenia Keramos

Barwa wydaje się być najistotniejszym środkiem procesu działania artysty w kreowaniu przedmiotu. Operując mocnymi, nasyconymi kolorami szkliw jak kobalty, czerwienie oraz złoto czy miedź, silnie podkreślają swoje przekonanie o nadrzędnej roli emocji, związku z naturą i zauważalnego gestu ręki twórcy w przedmiotach towarzyszących człowiekowi w codziennym życiu.

Studio Lorek – filiżanki

Realizacje Studia Lorek zwracają uwagę na bardzo indywidualny charakter ich prac. Ich unikatowość wydaje się skrywać właśnie w tych żywych pociągnięciach pędzla, w ręcznym kształtowaniu formy i w stałej, niezwykle silnej koncepcji dzieła na pograniczu przedmiotu i obiektu.

Gra, Barbara Lorek 13. Międzynarodowe Biennale Ceramiki Stowarzyszenia Keramos

Swoisty charakter ceramiki Studio wyróżnia ją na obecnym polu sztuki przedmiotu. Nośnikiem szczerych odczuć i owocem żywego działania autorów jest tutaj właśnie wyjątkowy kolor, jakim z taką zręcznością operują Barbara i Piotr Lorkowie.

//Barbara Lorek – ur. 1962 w Lublinie, absolwentka Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie, w latach 1988 – 1989 pracowała jako asystentka w Pracowni Scenografii w Teatrze Dramatycznym.
//Piotr Lorek – ur. 1958 w Warszawie, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. M. Kopernika w Toruniu oraz Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie, od 1991 pracuje jako pracownik dydaktyczny na warszawskiej ASP, od 2009 z tytułem doktora.

Pracownia Barbary i Piotra Lorków

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z otwarcia pokazu:

Fot. Krzysztof Durmaj