Kolekcja Jazz dla Porcelanowej

Na trzecią rocznicę istnienia sklepu Porcelanowa przygotowaliśmy unikalny zestaw do kawy czy herbaty  – filiżanki, dzbanki, talerzyki z sygnaturą Porcelanowa. Nasz serwis miał być lekki, jasny i inspirujący. Kojarzyć się z letnim porankiem, dobrym jazzem, kreatywną pracą. Zadbaliśmy również o formę – w naszym serwisie nie mogło zabraknąć małej filiżanki do espresso i większej do cappuccino czy herbaty. Do kompletu dodaliśmy mlecznik i cukiernicę, oraz talerzyki na małą przekąskę.

Kolekcja Jazz dla Porcelanowej

Do współpracy zaprosiliśmy Olgę Milczyńską – artystkę ceramiczkę,  projektantkę, współzałożycielkę studia August Design. Olga ukończyła studia m.in. na wydziale ceramiki w The Royal Danish Academy of Fine Arts. Wiedzę praktyczną zdobyła w pracowniach ceramicznych w Wielkiej Brytanii, Francji, Danii i Korei Południowej . Wykładowczyni poznańskiej School of Form. W swoich autorskich pracach podejmuje tematy czasu, tradycji i rękodzieła, balansując na granicy sztuki i projektowania. W ramach projektu o aktywizacji ginącego rzemiosła, współpracowała z Ośrodkiem Garncarskim w Medyni Głogowskiej. Efektem tej współpracy była kolekcja naczyń siwakowych – garów, kubków i talerzy.  Interesują ją tradycyjne techniki pracy i ich wpływ na współczesne otoczenie człowieka. Jest uczestniczką wielu wystaw krajowych i zagranicznych.

Wzór miał być nowoczesny i miejski. Tropem do powstania kolekcji stały się lata 20. i 30. XX wieku, a punktem wyjścia prosta gama kolorystyczna awangardy i rytm glissando. Dekorację serwisu stanowią proste linie zestawione z falą tworzące wzór podążający za tektoniką naczynia. Błękit, czerwień i żółty wzorowane są na palecie dekad, w których królował jazz i a tempo sztuce nadawały awangardowe
grupy abstrakcjonistów. W Polsce tworzą Kobro i Strzemiński, w Niemczech powstaje Bauhaus, a Annie Albers projektuje swoje minimalistyczne wzory na tkaninach.

 

Inspirujący Pejzaż Katarzyny Kobro

W równej mierze co muzyka, inspirowała mnie polska awangarda, zwłaszcza Kobro i jej rozumienie rzeźby czyli również przedmiotu jako formy otwartej, która wiąże się z otoczeniem, stąd obecność linii które wychodzą poza zewnętrzny obrys i wypełniają proste formy filiżanki. Energia kolejno następujących po sobie kształtów wytwarza rytm czasoprzestrzenny” – tłumaczy Olga Milczyńska

Olga Milczyńska projektuje kolekcję Jazz

Jej pracę dokumentowała Marlena Norowska

Z drugiej strony o pomoc i wykonanie naszego serwisu poprosiliśmy Fabrykę Porcelany Krzysztof z Wałbrzycha – fabrykę znaną z perfekcyjnego wykonania i nowoczesnych form.

Kilka lat temu w fabryce powstał linia Design kolekcji zaprojektowanych przez zaproszonych do współpracy artystów – Marka Mielnickiego, Marię Jeglińską czy Magdę Pilaczyńską. Ich kolekcje cieszą się do dziś powodzeniem.
Nasz serwis wpisze się mamy nadzieję w tę tradycję.

Wybraliśmy prostą, ponadczasową formę SOLO – jej smukły mlecznik, prosta cukiernica dobrze wpisuje się w klimat lat 30-tych, pozostaje wciąż nowoczesny. Zaspokoi gusta miłośników designu lat 60-tych, wpisze się zarówno w nowoczesne jak i stylowe wnętrze.

Na zestaw, wyprodukowany w Fabryce Porcelany Krzysztof składają się filiżanka do herbaty, filiżanka do espresso, dzbanek, mlecznik, cukiernica i dwa rodzaje deserowych talerzy. Wszystkie elementy kolekcji Jazz można kupować pojedynczo lub w formie garnituru do kawy dla sześciu osób.

Serwis będzie dostępny wyłącznie w Porcelanowej – w sklepie stacjonarnym w Warszawie na Kredytowej 2 i w sklepie internetowym na www.porcelanowa.com. Sprzedawany pojedynczo lub w zestawach dla 6 osób. Zestaw dedykowany jest ludziom kreatywnym, ceniącym dobry, współczesny design zakorzeniony w tradycjach polskiego wzornictwa lat przed i powojennych. Naczynia z kolekcji
JAZZ to propozycja dla kancelarii, pracowni architektonicznych, nowoczesnych open space’ów, dla informatyków, twórców, artystów i projektantów. Wpisze się zarówno w nowoczesne jak i klasyczne wnętrze. Wygodny w użyciu, dostępny cenowo.

 

Serwis Jazz