Kolaż na talerzu

Zazwyczaj technika kolażu kojarzy nam się z kubizmem – z nowatorskimi jak na owe czasy dziełami Picassa i Braque’a z początku XX wieku. Potem polubili kolaż surrealiści, dadaiści i futuryści, często zaangażowani społecznie i za pomocą tej techniki wypowiadający się krytycznie wobec świata. Ta forma twórczości jest też wykorzystywana w modzie i reklamie. Okazuje się, że może też zaistnieć na porcelanie.

 

Technika kolażu (z franc. collage ) polega na zestawianiu wycinków różnych materiałów, np. zdjęć, gazet, tapet, skrawków materiału w zamierzoną całość kompozycyjną na płaszczyźnie. Często używałem kawałków gazety do moich kolaży, ale nie po to, by zrobić gazetę – opowiadał o tej technice Pablo Picasso.

Pierwotnie posługiwano się głównie klejem i nożyczkami, wraz z nadejściem ery photoshopa, kolaż przybrał kolejny – nowy wymiar w sztuce.

Zafascynowana kolażem Magda Pilaczyńska zastosowała tę technikę na porcelanie, zarówno na dekoracyjnych talerzach jak i codziennych miskach czy filiżankach.

Artystka jest graficzką, ilustratorką, projektantką plakatów, okładek do książek i płyt, a dla nas przede wszystkim projektantką wzorów na porcelanie. Jej prace były wielokrotnie wystawiane i nagradzane na festiwalach designu i wystawach wzornictwa. We współpracy z wałbrzyską Fabryką Porcelany „Kristoff” stworzyła dwie kolekcje zastawy obiadowo- śniadaniowej pod nazwą White Breakfast. Kolekcje Wąs i Flaming zostały nagrodzone tytułem MUST HAVE Festiwalu Łódź Design 2013 oraz zakwalifikowane do finału konkursu Dobry Wzór 2014. Obie produkowane są przez fabrykę przez cały czas, na wysokiej klasie porcelanie, w technice umożliwiającej codziennie ich wykorzystywanie, mycie w zmywarkach czy podgrzewanie w kuchenkach mikrofalowych.

Swoją artystyczną pasję Magda Pilaczyńska cały czas wyraża na talerzach – nowych i starych, znalezionych na targach staroci. Nakleja na nie kalki własnego projektu, tworząc niepowtarzalne kompozycje. Talerze są następnie powtórnie wypalane w temperaturze 830 stopni. Z założenia miały wisieć na ścianie, jak artystyczne talerze lat 60-tych, ale artystka nie ma nic przeciwko używaniu ich na stole. Wykorzystuje drobne elementy, usta, wąsy, łzy, serce, księżyc, uproszczone postaci rzeczywiste czy fantastyczne - pegaz, syrena, kapelusznik, elementy karciane, dowolnie je naklejając i budując historię, którą każdy może opowiedzieć po swojemu.

W najnowszej kolekcji "Cut Me Out" naczynia pokrywają plamy kolorów, pośród których pływają syreny, rosną kosmiczne grzyby, pojawiają się fragmenty twarzy, mrugające oczy, usta. Artystka stosuje ograniczoną paletę kolorów - czerwień, czerń, róż i złoto. Naczynia są unikalne, dekoracje naklejane ręcznie za każdym razem inaczej.  W ten sposób każdy może stworzyć swoją, unikalną kolekcję porcelany.

Kolekcja TatooTaboo - talerze, kubki i dzbanki z więziennymi tatuażami

"TATOOTABOO” - kolekcja porcelany stworzona w 2021 roku przez graficzkę we współpracy z reżyserem,  Samborem Wilkiem. Inspiracją do jej powstania były... więzienne tatuaże.
Malunki na skórze to bardzo charakterystyczny element więziennej subkultury. Mają one swoją symbolikę, znaczenie, a niektóre wręcz emocjonalną mistykę. Dla społeczeństwa mogą wydawać się tandetne, niezrozumiałe i groźne. Ale to właśnie tatuaże mówią sporo o życiu, przeszłości i kryminalnym dorobku więźnia.

Naczynia artystki dostępne w Porcelanowej

[product id="858, 857, 855, 503"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl