Jak zostać ceramikiem?

W ostatnich czasach wszyscy widzimy ogromny wzrost zainteresowania ceramiką. Jej samodzielnym wytwarzaniem, lepieniem z gliny czy toczeniem na kole garncarskim. Hobby, które dla wielu z czasem przeradza się najpierw w pasję a potem w poważny biznes ma mnóstwo zalet, idealnie wycisza, uspokaja i relaksuje. Czasem tylko plecy bolą….

Krążąc pomiędzy stoiskami na targach i jarmarkach, wielu z was zastanawia się jak zacząć własną przygodę z ceramiką?

Pierwsze ceramiczne kroki najlepiej stawiać na warsztatach ceramicznych!

Wytwarzanie ceramiki to ogromna wiedza, lata prób i zdobywania doświadczenia. Ciężko samemu przez to przejść – warto zacząć od kilku godzin warsztatów, na których poznamy podstawowe narzędzia, materiał, techniki obróbki i skorzystamy z wyposażenia pracowni – koła garncarskiego, pieca, form, szkliw i wielu, wielu innych….

Pracownia Ceramiki Ochra w Warszawie https://ochra.com.pl/

 Ale warsztaty są drogie i nie wszędzie dostępne… Czy można ceramiki nauczyć się samodzielnie? Czy można zostać ceramikiem bez pieca w domu?

 Kopalnią wiedzy o ceramice, jak o wszystkim zresztą jest YOU TUBE, a wszelkie fora i grupy facebookowe – ogromnym wsparciem.

Polecamy np. : Kurs ceramiki Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.

Czy samemu w domu można zostać ceramikiem?

Poniżej kilka podstawowych informacji od czego zacząć ceramiczną przygodę i kilka wyjątkowo przydatnych linków!

Wyroby ceramiczne wytwarza się na trzy, podstawowe sposoby: odlewa z masy lejnej, toczy na kole lub lepi z gliny jak z plasteliny. W warunkach domowych najłatwiej zacząć od lepienia, nie trzeba do tego gipsowych form ani drogiego sprzętu.

Potrzebujemy trochę miejsca na stole – glina ma tę zaletę, że łatwo się zmywa i – szczególnie jasna – nie brudzi. Choć robi dużo bałaganu.

Przyrządy potrzebne domowemu ceramikowi:

 • fartuch,
 • ścierki czy płótno których nie będzie nam żal,
 • miskę na wodę,
 • folię spożywczą,
 • wałek czy butelkę, która posłuży za wałek.

 

Gdzie kupić glinę i jaką glinę wybrać?

W sklepach ceramicznych lub przez internet….

Najlepiej poradzić się sprzedawcy i poprosić o gładką, plastyczną glinę. Jasną – mniej pobrudzimy otoczenie i łatwiej ogarniemy szkliwa. Na początek z małą ilością i drobnego szamotu, do 0,5 mm – czyli bez tych szorstkich drobinek, które drapią ręce a przy okazji nie ułatwiają życia początkującym ceramikom.

Gliny sprzedawane są przeważnie w paczkach 10 kg, kosztują od 30 zł za paczkę.

Zawsze! Robimy zdjęcie etykiety naszej gliny, żeby wiedzieć jak ją wypalać!

Np. Etykieta Gliny Goerg & Schneider nr 254 - biała 10 kg

zawiera następujące informacje:

 • masa plastyczna w kolorze białym;
 • temperatura wypału 1070 - 1280 °C;
 • zawartość szamotu 25 %;
 • grubość szamotu 0-0,2 mm;
 • kurczliwość masy 1070 °C - 3% / 1140 °C - 6% / 1240 °C - 7%;
 • waga opakowania 10 kg

 

Glina ciemna ze struną do przecinania 

 

Glina z większą ilością, grubszego szamotu nadaje się do większych prac, typu duże misy czy talerze, mniej odkształca się w trakcie wypału, zbyt gładka glina, tzw. tłusta nadaje się na drobne rzeczy, biżuterię, z dużą dbałością o drobne szczegóły, ale bardziej się odkształca i wymaga większego doświadczenia.

Glina z grubszym szamotem i brązowymi kropkami

Zawsze! Glinę starannie zawijamy w folię, bo inaczej wyschnie. Wyschniętą glinę można odzyskać, ale to dodatkowa robota i znów potrzebna wiedza i doświadczenie….

 

Przydatne narzędzia ceramiczne:

Wspomniany wałek czy butelka

Deska – czyli nasze miejsce wyrabiania, wałkowania i odkładania gotowych wyrobów

Gąbka z miską

Pędzelek

Linijka

Nóż, karta kredytowa, toczek czy talerz obrotowy

Zestaw młodego ceramika – do kupienia razem z gliną za ok. 30 zł – czyli:

 - gąbka,

- strunę do przecinania, rysik, kość drewnianą, cyklinę stalową,
  szpatułkę drewnianą, oczko dwustronne i oczko jednostronne.

 

Podstawowy zestaw młodego ceramika

Pomysł! Co tak naprawdę chcemy ulepić???

 Na warsztatach ceramicznych zaczyna się od miseczki – możemy wybrać miseczkę plastikową czy szklaną, wyłożyć ściereczką, rozwałkować wyrobioną jak ciasto drożdżowe glinę i pieczołowicie, palcami wykleić naszą formę. Pamiętajcie, że wasza praca się skurczy!

 Stworzona przez nas praca musi wyschnąć – i tu uwaga, nie przyśpieszajcie tego procesu, bo popęka! Duże miski warto zawinąć folią, żeby schły powoli. Wasze pierwsze prace będą potrzebowały kilku dni do wyschnięcia. W tym czasie trzeba znaleźć piec! Niestety gliny nie da się wypalić w piekarniku!

Gdzie wypalić glinę?

W tej chwili jest wiele miejsc, w których można wypalić własne wyroby z gliny. Koszt pierwszego wypału zaczyna się od około 8 - 10 zł za kilogram. Przynosimy prace, i tu musimy poinformować z jakiej gliny je wykonaliśmy – w tym momencie przydatne jest zdjęcie naszej etykiety! Po kilku, kilkunastu dniach dostajemy prace wypalone na biskwit, czyli surowe wyroby, które są bardzo kruche, nasiąkliwe i nie nadają się jeszcze do użytku! Możemy je trochę oszlifować papierem ściernym, przetrzeć wilgotną gąbką i zacząć dekorować.

Piece ceramiczne w pracowni w Kadynach

 Idealnie gdy miejsce, które wypala nasze prace ma pracownię, w której możemy nasze prace poszkliwić. Jeśli nie - musimy zaopatrzyć się w szkliwa, zabrać prace do domu, poszkliwić i znów przywieść do kolejnego wypały, na wyższą temperaturę. Koszt wypału na ostro ze szkliwem zaczyna się od 18-20 zł za kg.

Mały piec ceramiczny w pracowni Hadaki w Poznaniu

Wśród szkliw nie wszystkie nadają się do celów spożywczych – pytanie zatem czy szkliwimy kubek czy doniczkę. Szkliwo nie może przykleić się do pieca – pytajmy zatem właściciela pieca jak ustawiona będzie praca, najłatwiej spód kubka zostawmy surowy.

Nieposzkliwiona stopka kubka

Szkliw są miliony – w proszku do rozpuszczania, w kremie – do malowania pędzlem. Transparentne, kryjące, matowe, błyszczące – i tu znów należy posiłkować się informacjami na stronach sklepu, doświadczeniem i mieć duży zapas tolerancji i cierpliwości.

Dekoracje podszkliwne - Pracownia Ceramiki Ochra w Warszawie

Najpopularniejsze sklepy stacjonarne i internetowe z masami ceramicznymi, szkliwami i możliwością wypału

https://at-ceramika.pl/pl/blog/

https://www.ceramiq.pl/

https://glinasklep.pl/

https://swiatgliny.pl/

 

Instagramowe konto kurz.ceramika – znajdziecie tam mnóstwo wiedzy technicznej, podręcznik, zestawy podstawowych narzędzi, adresy w całej Polsce miejsc, gdzie możecie wypalić swoje prace


A jak już swoimi ceramicznymi cudami wypełnicie półki i obdarujecie bliskich i znajomych, zaczniecie myśleć jakby na swoim hobby zarobić, albo choć zwrócić sobie koszty materiału i wypału! O sprzedaży ceramiki w następnym odcinku mini poradnika dla ceramika - amatora!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl