Jak i gdzie sprzedawać wyroby ceramiczne?

Ceramików zawodowych w Polsce kształci zaledwie kilka szkół - licea plastyczne, prywatne szkoły policealne. Na poziomie akademickim prym wiedzie Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu z Wydziałem Szkła i Ceramiki, kształcąca najwybitniejszych, polskich artystów ceramików i projektantów szkła. 

Wyższe uczelnie artystyczne dają pełne artystyczne wykształcenie - zarówno od strony plastycznej, projektowej jak i technologicznej. Absolwenci przygotowani są do tworzenia własnych, spójnych i przemyślanych kolekcji, ich ceramika jest rozpoznawalna, unikalna i kompletna. Choć czasem niełatwa w odbiorze, konceptualna, nie zawsze osiąga sukces sprzedażowy.

Od kilku lat obserwujemy ogromną popularność ceramiki, zarówno od strony klienta zainteresowanego niebanalnym kubkiem czy filiżanką, jak i od strony indywidualnych producentów. Pracowni ceramicznych jest na prawdę w Polsce dużo, organizowane są warsztaty, udostępniane piece do wypału. Po pewnym czasie ceramik amator zaczyna myśleć o sprzedaży, gromadzących się coraz liczniej wyrobów.

Jakość i indywidualność naczyń ceramicznych

Zanim ruszymy na jarmark z naszymi wyrobami spójrzmy na nie krytycznie. Na jakość ich wykonania, użytkowość i niepowtarzalność formy i dekoracji. Szanujmy własność intelektualną czy manualną innych i nie kopiujemy cudzych pomysłów i wzorów. Droga od inspiracji do plagiatu bywa krótka.

Sprzedaż ceramiki zaczynamy od targów i jarmarków.

To najtańszy i najefektywniejszy sposób, żeby pokazać swoje wyroby i zobaczyć reakcję potencjalnych klientów. Poświęcając weekend na bezpośredni kontakt z docelowym klientem, możemy na bieżąco monitorować cenę proponowanej ceramiki, podpatrzeć konkurencję, poznać środowisko i wymieniać się doświadczeniem. Zobaczymy, które przedmioty wzbudzają zainteresowanie, które brane są do ręki i komentowane. Najwięcej targów ceramiki jest latem i w okresie przedświątecznym - przygotujmy małą ale spójną kolekcję przedstawiającą naszą pracownię ceramiczną, karton z wyrobami drugiej jakości - dla tych, którzy szukają okazji. Trochę papieru do pakowania i wizytówki. 

Targi Rzeczy Ładnych

Targi Rzeczy Ładnych, Warszawa

Internetowa sprzedaż ceramiki

Platformy sprzedażowe - Allegro, pakamera, etsy itp

Mając już pomysł na produkcję i technologię, czy to będą kubki czy talerze, biżuteria czy figurki, zanim uruchomimy własny sklep internetowy, możemy skorzystać z gotowych platform sprzedażowych. W Polsce popularna jest pakamera, w skali ogólnoświatowej etsy.com 

Musimy przygotować zdjęcia produktów, pilnować dostępności produktów. To my pakujemy i wysyłamy produkty do klienta. Platformy obsługują płatności online, czasem też wysyłają do nas kuriera po paczkę.

Pamiętajmy, że uruchomić i wypromować w internecie własny sklep internetowy nie jest ani łatwo ani tanio, z gotowymi platformami sprzedażowymi musimy oczywiście podzielić się zyskiem, ale na początku działalności jest to dobra możliwość dotarcia do sprofilowanego odbiorcy. 

A może przez Instagram? Sprzedaż ceramiki w social mediach

Od pewnego czasu obserwujemy pracownie ceramiczne, indywidualnych ceramików, którzy z dużym powodzeniem sprzedają swoje wyroby poprzez social media, w szczególności wykorzystując Instagram. Grupą docelową są wtedy zdecydowanie młodsi ludzie a Instagram wymaga ogromnego zaangażowania - ceramik, twórca kubków, kubeczków, talerzyków - jest jednocześnie fotografem, aktorem, sprzedawcą, marketingowcem a na koniec pakuje, księguje i wysyła paczki. Ale zasięg i sukces dobrze poprowadzonej sprzedaży może być bardzo satysfakcjonujący. 

We własnym zakresie musimy ogarnąć płatności i wysyłkę. Na początek wystarczy płatność przelewem na konto, lub - dość ryzykowna - wysyłka za pobraniem. Wygodnymi platformami do wysyłki paczek są brokerze kurierscy - apaczka.pl furgonetka.pl sendit.pl i wiele innych. Nie wymagają podpisywania umów, nie mają limitów wysyłanych paczek, za to mają interesujące ceny i szeroki wybór firm kurierskich.

Sprzedaż ceramiki we własnej pracowni ceramicznej

Potencjalni klienci uwielbiają buszować w pracowni ceramicznej! Jeżeli mamy możliwość - otwórzmy swoją pracownię dla odwiedzających.

Warto jednak z góry ustalić pewne zasady:

  • godziny, w których przyjmujemy gości - tak byśmy mieli również czas i spokojną głowę do pracy
  • ceny, metody płatności, formy rozliczeń - klienci w pracowni z zasady się targują, warto być na to przygotowanym. Ustalić cenę minimalną poniżej której sprzedaż naszych produktów nie ma sensu. I umówić się samemu z sobą jakie rabaty możemy dawać. Nie bójmy się grzecznie odmówić obniżenia ceny
  • klienci już rzadko chodzą po sklepach z gotówką. Jeśli nie mamy w okolicy bankomatu, to warto uruchomić płatność na telefon czy terminal płatniczy.
  • sprzedany produkt trzeba bezpiecznie zapakować. Zaopatrzmy naszą pracownię w pudełka, papier, torby papierowe i wizytówki

 Pracownia Hadaki w Poznaniu

Pracownia Hadaki w Poznaniu

Współpraca ze sklepami stacjonarnymi

To kolejny krok w rozwoju naszej ceramicznej przygody. Kiedy nie jesteśmy już w stanie sami ogarnąć i produkcji i sprzedaży z marketingiem, albo po prostu nie lubimy tego robić i wolimy skupić się na naszej twórczości artystycznej możemy podjąć współpracę ze sklepem czy galerią. Jest to dodatkowy kanał dystrybucji naszych naczyń, możliwość pokazania porcelany czy ceramiki "na żywo", w różnych miejscach Polski. Sklep stacjonarny jest zawsze otwarty, ma obsługę, pakowanie i reklamę - twórca w tym czasie może wypoczywać na wakacjach czy kompletować nową kolekcję.

Sklep Porcelanowa

Sklep Porcelanowa, Warszawa, Kredytowa 2

Takim sklepem jest Porcelanowa - zapraszamy do współpracy fabryki porcelany, ale i małe pracownie ceramiczne czy indywidualnych artystów.

Żeby utrzymać sklep, zapłacić czynsz i wynagrodzenie pracowników, sklep musi pobierać marżę. I tego przede wszystkim trzeba być świadomym i tak kalkulować cenę, by móc i chcieć podzielić się zyskiem ze sklepem. Marże sklepów stacjonarnych wahają się od 30-50%, w zależności od formy rozliczeń.

Sklep bierze odpowiedzialność za sprzedawany towar, dlatego musi on być wysokiej jakości - inaczej kupujemy na targu, inaczej w galerii czy w sklepie. 

Do sklepów stacjonarnych najlepiej wstawiać spójną i powtarzalną kolekcję, kubki czy filiżanki, które łatwo będzie dorobić, albo których zapas mamy już przygotowany do sprzedaży. Z szerokiej palety kolorów wybrać kilka, najbardziej popularnych, najlepiej sprzedawalnych. Eksperymenty zostawić na targi czy jarmarki, na których łatwiej będzie nam odczytać reakcję klientów. Przekażmy informację o technologii wykonania, o specyfice produktów, wadach i zaletach. O wszystkim tym, o czym sprzedawca będzie opowiadał klientom.

Pamiętajmy, że sklepy są płatnikami VAT, że muszą rozliczać się fiskalnie z zakupów i sprzedaży. Współpraca musi być uregulowana umową komisową, fakturą zakupu czy rachunkiem. Od zysku ze sprzedaży towaru do sklepu ceramik musi też zapłacić podatek. Warto na początek porozmawiać z księgową i na kartce papieru policzyć jaką formę współpracy podjąć ze sklepem i jak ukształtować ceny, by obie strony były zainteresowane współpracą, a klient był zainteresowany kupnem.

Wypromowanie i sprzedaż nowych produktów zabiera kilka miesięcy i wymaga ścisłej współpracy i wzajemnego promowania obu stron. W tej chwili, w szczególności w dobie pandemii żaden sklep stacjonarny nie może funkcjonować bez sklepu internetowego. Pamiętajmy o ustaleniu spójnych cen i czasu dostawy.

Porcelanowa cały czas szuka i przyjmuje nowych producentów, szczególnie ceramików specjalizujących się w wyrobach z porcelany. Jeżeli jesteście zainteresowani współpracą ze sklepem - piszcie do nas!


 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl