HADAKI – pasja i radość z ceramicznego pieca

Hadaki to studio ceramiczne założone przez Magdalenę Kucharską w Poznaniu. Artystka jest absolwentką grafiki użytkowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Porzuciwszy grafikę całkowicie poświęciła się ceramice – swoje pierwsze studio ceramiczne otworzyła w Poznaniu w 2014 roku. Od tej pory oswaja kolejne klimatyczne dzielnice miasta, pełne starych zaułków i kamienic nadgryzionych czasem. Swoja radością i otwartością zjednuje nieufnych mieszkańców Jeżyc, Wildy, Garbar. Jej stwory  w oknach wystawowych pracowni muszą wywołać uśmiech na twarzy przechodniów.

Pracownia w Poznaniu, Garbary 50

Pracownia w Poznaniu, Garbary 50

Inspirację czerpie z otaczającej ją przyrody, naturę wykorzystuje zarówno w formie, kolorach jak i nazwach swoich kolekcji. Tajga, Reik, Baltica, Cactu, Moon czy Blubr.  Swoje stwory zabiera w podróż nad morze, w góry czy na pustynię. Wykorzystuje ziemską paletę kolorów – szarości, przechodzące w brązy, błękity, żółcie. Naczynia nieszkliwione na zewnątrz są ciepłe i przyjemne w dotyku. Niebanalne i przyjemne jednocześnie.

Hadaki Baltica Blue

Baltica Blue

Nieustannie eksperymentuje, a glina daje artystce nieskończone możliwości. Łączy doświadczenie zdobyte w studiu graficznym z eksperymentami technologicznymi,  tworząc formy niezwykłe, wyszukane.

Z jednej strony powstają naczynia użytkowe – ręcznie wykonane kubki, talerze, misy i wazony.  Z drugiej strony, artystka ma w swoim portfolio duże formy ceramiczne z kolekcji Blubr i kolekcję Creatures – małe i duże stwory, z których część przybrała formę jak najbardziej użytkowych solniczek. To właśnie Hadaki Creatures Solniczki, ręcznie robione solniczki z  kamionki zdobyły kolejną nagrodę MUST HAVE 2018 na Festiwalu Designu w Łodzi. Surrealistyczne Zero, Henrik i Lucy mają wnieść odrobinę świeżości i zabawy we wnętrza kuchenne. Wszystkie prace są pieczołowicie wykończone, a naturalne niedoskonałości gliny dodają charakteru i uwydatniają naturalne kształty naczyń.

Hadaki Creatures
Hadaki Creatures

 

Na festiwalu Łódź Design nagrodzona została również kolekcja Baltica – zestaw naczyń ceramicznych – kubków, cukiernicy, mlecznika i tacy barwionych w masie, w sposób swobodnie niepowtarzalny. Niebieskie smugi kontrastują z naturalnym odcieniem gliny i prostotą kształtów. Kolekcja rozrasta się o kolejne kubeczki espresso, talerze, miski i talerzyki.

Kolekcja Baltica

Kolekcja Baltica Blue

Z kolei kamionkową kolekcję Reik charakteryzują nieregularne, opływowe kształty – jak paleozoiczny ocean, którego ostateczna forma dopiero się formułuje. Kontrastuje kolorem i wykończeniem. Białe wnętrze jest gładkie, poszkliwione a zarazem chłodne – zewnętrzna płaszczyzna jest nieszkliwiona, matowa, brązowa ale i cieplejsza. Na kolekcję składają się różnej wielkości talerze i miski.

Kolekcja reik

Kolekcja Reik

 Na największe targi współczesnego wzornictwa - Maison et Object w Paryżu, w 2019 roku Magdalena Kucharska otrzymała grant z Instytutu Adama Mickiewicza. Na tę wystawę przygotowała kolejną kolekcję, tym razem inspirowaną syberyjską tajgą - w kolorach jesiennego lasu i pieczołowicie dopracowanych kształtach.

Kolekcja Tajga

Kolekcja Tajga

Wszystkie naczynia wykonane są ręcznie i dwukrotnie wypalane w piecu ceramicznym w pracowni. Raz  w temperaturze 900 stopni, a drugi raz w 1260 stopni. Nadają się do używania w mikrofalówce i zmywarce, choć zalecane jest mycie ręczne.

 Pracownia Hadaki, Poznań

Obecnie pracownia Magdy Kucharskiej, którą dzieli z Someart, twórcą murali i grafik,  znajduje się na ulicy Garbary 50. Duża przestrzeń, którą sami remontowali i urządzali ma ogromny potencjał – będzie na pewno kolejnym miejscem inspirujących spotkań i wystaw na mapie Poznania. Warto odwiedzić Garbary, a tymczasem można zobaczyć i kupić prace artystki w Porcelanowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl