Fenek – tajemnica cienkiej porcelany

Fenek Studio to mała, warszawska pracownia założona w 2014 roku przez Agatę Klimkowską i Tosię Kiliś. Swoich wielbicieli zdobyła cieniutką porcelaną z nakrapianymi, kolorowymi kropkami przez autorki kolekcji zwane chlapaczami.

Do swoich wyrobów używają porcelany Fine Bone China w ciepłym kolorze ecru, przejrzystej i plastycznej. Pozwala ona na wymodelowanie wyjątkowo cienkich i lekkich naczyń porcelanowych. Wszystkie naczynia powstają w studio artystek i są ręcznie wykonywane.

Kolekcja Fenek

Techniki dekoracji naczyń Fenek Studio pozostają tajemnicą artystek, stosowana technologia zapewnia trwałe naczynia, które można myć w zmywarkach.

Naczynia podobają się miłośnikom minimalizmu, stylu skandynawskiego czy japońskiego. Malutkie czarki idealnie nadają się do picia zielonej herbaty, a miseczki czy rybki do podawania past i humusów. Fenek Studio wciąż poszerza swoją kolekcję, tworzy nowe kształty naczyń i eksperymentuje z coraz to nowymi dekoracjami. Poza chlapaczami, które rozsławiły pracownię powstają zielone fale, delikatne rysunki roślinne. W 2017 roku powstała kolekcja dedykowana Nowej Jadłonomii Marty Dymek, wydawnictwa Marginesy

Fenek i Nowa Jadłonomia
Fenek i Nowa Jadłonomia

Na przełomie marca i kwietnia 2017 roku w Instytucie Dizajnu w Kielcach Fenek Studio prezentowało swoją mini pracownię i organizowało warsztaty ceramiczne.

Kolekcja Fenek Studio w tej chwili NIE JEST dostępna w Porcelanowej. Mamy tylko nadzieję, że kiedyś do nas wróci.