ENDE ceramics w Warszawie

Rodzinne studio ENDE ceramics Natalii Gruszeckiej i Jakuba Kwarcińskiego powstało  we Wrocławiu w 2012 roku. Oboje są wykształconymi ceramikami, absolwentami wrocławskiej ASP. Natalia w 2010 roku była na praktykach  w Ćmielowie i tam zainspirowana starymi formami do porcelanowych główek dla lalek stworzyła najbardziej rozpoznawalny produkt ENDE – kubki z porcelany w kształcie głowy z uszkami złoconymi czy platynowanymi. Powstały też wersje głów całkowicie białych i czarnych.

Filiżanka i kubek w kształcie główki ze złoconym uchem

ENDE ceramics był pierwszą wytwórnią wyrobów z czarnej porcelany, wyroby studia były wielokrotnie wystawiane na wystawach designu w Polsce i na świecie. Z każdym sezonem kolekcja jest wzbogacana o kolejne elementy, kubki, filiżanki do espresso czy herbaty.

W Studio powstają również porcelanowe figurki, wazony i obiekty dekoracyjne.

Kolekcja Ende – czarna porcelana i figurki

Pracowania do swoich wyrobów używa wysokiej klasy porcelanę Bone China – czyli porcelanę kostną, popiół kostny dodaje się w odpowiedniej proporcji do skaleni i kaolinu. Wymyślona na przełomie XVIII i XIX wieku przez Anglika, Josiaha Spode i stała  się wielką konkurencją dla porcelany chińskiej i japońskiej na europejskich stołach.

Porcelana kostna, odwrotnie do tradycyjnej – najpierw  wypalana jest w wysokiej temperaturze przynajmniej 1200 stopni (wypal biskwitowy) a po szkliwieniu “na ostro” w temp. 870-900 stopni. Jest cieńsza, bardziej transparentna, a struktura szkliwa jest miększa,  dzięki  czemu zdobienia są bardziej trwałe a wyroby bardziej odporne na zarysowania.

W 2017 roku pracownia ceramiczna nawiązała współpracę z Beatą Rojek. Grafika Kuszenie Ewy – kobieta i wąż są drukowane na pudełkach produktów Ende. W ten sposób mamy szansę obcować z dwoma artystami jednocześnie a pięknie zaprojektowane opakowanie dopełnia pieczołowicie wykonane naczynia z porcelany

Ende i pudełko Beata Rojek