Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz i Sebastian Pietkiewicz

 

Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz

 

Projektantka wywodzi się z wrocławskiego środowiska Wydziału Szkła i Ceramiki. W swojej pracy zajmuje się wzornictwem, architekturą wnętrz, scenografią oraz projektowaniem kostiumów teatralnych . Tworzy wraz z mężem Sebastianem Pietkiewiczem autorskie studio Pietkiewicz Design. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach na terenie Polski, Czech, Rumunii oraz Francji. Zawodowo związała się z Hutą Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach.


Tworząc serie szkła użytkowego i unikatowego wykazuje wyjątkową zwinność w technologicznych aspektach projektowania. Prezentowana linia Blanca to niezwykle ciekawy efekt eksperymentu, który łączy tradycyjną estetykę europejskiej porcelany z fabryki w Wałbrzychu, z zastosowanymi nowoczesnymi kompozycjami szlifów na szkle kryształowym. Kontrast materiału i stylu wytwarza nowy rodzaj ponadczasowego zdobnictwa, które łączy tradycję z nowoczesnością. Charakter materiału, wysokiej jakości

Cudo-Twórcy - wystawa stała w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

szkła kryształowego o optycznej dekoracji z klasyczną bielą porcelany, wskazuje na jej zainteresowanie połączeniem tworzyw o odmiennej technologii produkcji, które w efekcie tworzą nowy sposób kreowania przedmiotu użytkowego.

Sebastian Pietkiewicz

Sebastian Pietkiewicz jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Tworzywem w jakim pracuje jest między innymi szkło kryształowe. Na co dzień związany z Hutą Szkła Kryształowego Julia, tworzy projekty naczyń użytkowych, nowych szlifów i opracowania historycznych projektów, rozwijając również swoją twórczość w kierunku prac o charakterze unikatowym, artystycznym.

Jest autorem projektu szlifu o wzorze plastra miodu, który stanowi znak szczególny przedmiotów z serii Polski Stół. Jego Kultowe Formy to kolekcja kryształowych przedmiotów, których formy wywodzą się z klasycznych wzorów materialnego otoczenia, jakie wszyscy znamy lub kojarzymy sprzed lat. Butelka na mleko, kubki barowe, słoiki - z pozoru prozaiczne obiekty codzienności - nabierają nowej jakości, odtworzone w ciężkim, mieniącym się szkle ołowiowym. Twórczość Pietkiewicza charakteryzuje się poszukiwaniem napięć i momentów styku między kontrastującymi przedmiotami, materiami, formami.

Zdjęcia Elżbieta Pietkiewicz, Huta Julia, Porcelanowa

Międzynarodowy Festiwal Designu Praga 2017

9 Noc z Designem Wrocław 2017

Cudotwórcy Muzeum Narodowe we Wrocławiu 2018

W hucie szkła kryształowego

BLANCA

Pojemniki z pokrywkami

Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz

Huta Szkła Kryształowego Julia, Porcelana Krzysztof Sp. z o.o.

Szkło kryształowe, szlifowane, porcelana szkliwiona

KULTOWE FORMY

Butelka na mleko, karafka, słoik, szklanki

Sebastian Pietkiewicz

Huta Szkła Kryształowego Julia

Szkło kryształowe, szlifowane

LINEA

Owocarki

Regina Włodarczyk-Puchała

Huta Szkła Kryształowego Julia
-wzór z lat 70. w opracowaniu S. Pietkiewicza

Szkło kryształowe, szlifowane, barwione powierzchniowo

POLSKI STÓŁ

Karafka, miodownica, kieliszek do wina, szklanka

Sebastian Pietkiewicz

Huta Szkła Kryształowego Julia

Szkło kryształowe, szlifowane