Dorota Koziara i Manufaktura Bolesławiec

Manufaktura Bolesławiec czyli Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz w Bolesławcu powstała w 1993 roku. Korzystając z pokładów miejscowej gliny i kilkuwiecznej tradycji wypalania naczyń kamionkowych w Bolesławcu i okolicach, dwie rodziny połączył ceramiczny biznes. Manufaktura dziś to nie tylko wyroby z kamionki, ale i Żywe Muzeum, warsztaty, możliwość zwiedzania zakładów i przekonania się osobiście, że kamionkowe naczynia to ręcznie wykonane i zdobione wyroby najwyższej klasy.

Fabryka Naczyń Kamionkowych “Manufaktura” nawiązała współpracę z czołowymi artystami polskimi światowej klasy. Wśród nich są takie nazwiska jak Oskar Zięta, Dorota Koziara czy Magdalena Gazur. Młodzi, dynamiczni artyści nadali wyrobom kamionkowym nowy wymiar, ich prace prezentowane są na targach we Frankfurcie czy Mediolanie i wielokrotnie nagradzane.

Dorota Koziara jest absolwentką poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wszechstronna artystka, kuratorka wystaw, autorka scenografii teatralnych, projektantka wnętrz, mebli – na codzień mieszka i pracuje w Mediolanie, współpracując z takimi firmami jak Alessi, Swatch,  Hermes, Swarowski. Dla Manufaktury stworzyła kolekcję Renesans.

Kolekcja Renesans to harmonijne połączenie różnych wzorów i kolorów. Tworzą doskonałą całość, mimo swojej różnorodności. Jak mówi autorka kolekcji:

“Kolekcja Renesans jest wynikiem research oraz moją interpretacją jednej z najstarszych polskich firm jaką jest Manufaktura w Boleslawcu, produkujacą ceramikę według najstarszych receptur i sposobów nanoszenia dekoracji w Polsce.

Manufaktura w Bolesławcu wywodzi się ze słynnącego z ceramiki obszaru w Polsce na którym wystepują duże złoża surowca jakim jest glina. Rzeczą wyjatkową na skalę miedzynarodową jest sam sposób zdobienia typowy dla ceramiki z Boleslawca, zdobienie za pomocą stempla.

Współczesny design w Polsce jest najczęściej czymś zupełnie oderwanym od tradycji . Dzieje się tak dlatego że jesteśmy na etapie poszukiwania tradycji. Skomplikowana wieloletnia sytuacja polityczna, która wpłyneła na rozwój przemysłu w Polsce oraz przez wiele lat zamknięte granice, te i wiele innych elementów spowodowały brak odniesień do tradycji oraz to że design z Polski nie był dotychczas rozpoznawalny. Dla mnie samej jako projektanta poszukiwanie tradycji w Polsce w dziedzinach projektowych jest bardzo ważnym aspektem zarówno jeśli chodzi o samo projektowanie jak też temat badań, których owocem często są organizowane przeze mnie wystawy.

Manufaktura w Bolesławcu jest jednym z nielicznych polskich producentów, który wywodzi się z obszaru na którym tradycja została nieprzerwana. Jednocześnie jest firmą, która nie chce opierać się tylko na niej. Z ogromnym szacunkiem do tradycyjnych wyrobów, które mają wielu swoich zwolenników na całym świecie w ostatnich latach dynamicznie inwestuje w swój rozwój poprzez współczesny design.

Przestudiowałam dotychczasowe kolekcje Manufaktury w Bolesławcu. Także kolekcje bardzo dawnych ceramik w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i wspólnie z właścicielem firmy Pawłem Zwierzem doszliśmy do wniosku że nadszedł czas na Odrodzenie współczesną interpretację tej tradycyjnej o świetnej jakości ceramiki.”

I dalej: ” Sama idea kolekcji RENESAND opiera się harmonijnym połączeniu różnorodności wzorów.

Chciałam stworzyć kolekcje talerzy, która bazuje na prostej formie ale nakładamy na nią różne wzory przestudiowane przez moje studio, tak żeby w efekcie końcowym można było doprowadzić do efektu collagge współgrających ze sobą mimo tego ze zdedydowanie różnych wzorów. To tak jak w epoce Renesansu kiedy łączyly się ze sobą różne dyscypliny.

Podobnie w przypadku tej kolekcji łączymy różne wzory. Klient może zakupić serwis z tym samym wzorem wystepującym na wszystkich formach ale może też zakupić różne wzory wszystkie, które wystepują w tej kolekcji tworząc tym samym bardzo kolorowe i zróżnicowane wzorniczo serwisy.

Do projektowania kolekcji zaprosiłam także moich współpracowników młodych projektantów Joanne Mazurek i Francesco Ippoliti dając im tym samym szansę zaistnienia na rynku jako projektanci.”

Kolekcja Renesans design by Dorota Koziara Sudio powstała w 2015 roku. Reprezentowała Manufakturę Bolesławiec na wystawie w Mediolanie  “La Magnifica Forma” w ramach targów HOMI.

Zdobyła nagrodę Must Have w Łodzi w 2016 roku, była prezentowana na licznych wystawach – m.in. na wystawie retrospektywnej artystki we Wrocławiu w 2016 roku.

Kolekcja składa się z tradycyjnych form kamionkowych – kubków, filiżanki, talerzy i misek stanowiących zestaw naczyń do codziennego użytku.

Kamionka – to mieszanina gliny, szamotu i piasku kwarcowego. Szkliwione kamionka jest nieprzesiąkliwa i odporna na działanie kwasów.

Uformowane naczynia z glinki kamionkowej wypalane są w temperaturze 800 stopni a następnie zdobione, charakterystyczną dla Bolesławia metodą stempelkowania czy malowane pędzelkiem. Po zanurzeniu w szkliwiu naczynia są wypalane po raz drugi w temperaturze do 1280 stopni.

Stempelkowanie – to  techniką polegającą na tworzeniu wzorów w formie kółek, kropek, rybiej łuski, pawich oczek, trójkącików czy listków koniczyny – przy pomocy stempelków wykonanych z gąbki bądź gumy.

Wypalone w wysokiej temperaturze naczynia kamionkowe mogą być zmywane w zmywarkach, używane w kuchenkach mikrofalowych, a większość z nich również w piekarnikach. Stąd ich ogromna popularność i wygoda w użyciu.

Wraz z Hutą Szkła “Julia” i Fabryką Porcelany “Kristoff” Manufaktura w Bolesławcu wzięła również udział w projekcie Polski Stół. W każdym zestawie Polskiego Stołu, obok kryształu i porcelany jest kamionkowy element – kubek, talerzyk czy taca. Więcej o kolekcji Polski Stół w naszym artykule: Polski Stół – dolnośląscy producenci razem

Polski stół zestaw śniadaniowy i deserowy

Wyroby bolesławickie są szczególnie lubiane i kupowane przez niemieckich i japońskich turystów. Cieszą się też popularnością w Ameryce, zarówno południowej jak i północnej. I nie ma chyba domu w Polsce, w którym by nie było choć jednego charakterystycznego naczynia w stempelki.

Kolekcja teraz dostępna w sklepie stacjonarnym w Warszawie, na Kredytowej 2 i w sklepie internetowym Porcelanowa.com