Dorota Kędzior – porcelanowe eksperymenty

Dorota Kędzior mieszka w Łodzi – mieście Strzemińskiego i Kobro, sali neoplastycznej i jednego z najlepszych w Polsce Muzeum Sztuki. Przez lata uczyła w szkole biologii, a amatorsko zajmowała rękodziełem artystycznym – papierowymi wycinankami, haftem, koronkami i pisankami. Kiedy trafiła na warsztaty ceramiczne w Cieszynie, zakochała w porcelanie, w pracach Beaty i Bogdana Kosaków. Otworzyła własną pracownię ceramiczną – DK Porcelana, porzucając szkołę, biologię i nauczanie.

Filigranowy kubek DK Porcelana – zdjęcie Dorota Kędzior

Różnorodność technik artystycznych z którymi spotkała się przez wszystkie lata wykorzystuje w projektach realizowanych w porcelanie. Wycina i nakłada kolejne warstwy porcelany, odbija koronki, maluje barwnikami, eksperymentuje ze szkliwami. Cały czas szuka, cały czas eksperymentuje, cały czas uczy się od Mistrzów.

Reliefy – zdjęcie Dorota Kędzior

Artystka lubi kontrasty – stąd częste połączenia bieli i czerni, form gładkich i szorstkich, wypukłych i wklęsłych.

Kubek Ruszto – relief wybierany – zdjęcie Dorota Kędzior

Papierowe wycinanki, które tworzyła przez lata poznawszy Martę Gołąb – mistrzynię wycinanek żydowskich – posłużyły Dorocie Kędzior za inspirację do stworzenia świeczników. Każde z nich ma 50 otworów – wyciętych w losowym miejscu i różnej wielkości. W ten sposób nie ma dwóch takich samych świeczników a każdy z nich daje inne efekty.

Świeczniki na t-lighty – zdjęcie Dorota Kędzior

Więcej informacji i zdjęć na stronach pracowni DK Porcelana. 

W lipcu 2018 roku zakończyliśmy współpracę z pracownią.