Czajniczek Jana Kochańskiego dla Watchdog

Sieć Obywatelska Watchdog to organizacja wspierająca lokalnych działaczy i mieszkańców we współdecydowania o ich społeczności, w walce o dostęp do informacji, jawność działań urzędników. Sieć wspiera lokalnych strażników, udziela porad prawnych chodzi do sądu w obronie prawa do informacji.

By wesprzeć finansowanie działań organizacji, Watchdog Polska zaprosiła artystów do stworzenia przedmiotów codziennego użytku, w niecodziennej formie – Agnieszkę Bar,  Jana Kochańskiego i Studio Szpunar.

Patrząc na powstałe przedmioty, mamy świadomość, że są nie do końca poprawne, że wymagałyby ulepszenia czy naprawienia. Tak jak w naszym otoczeniu wiele jest rzeczy, wymagających troski i naprawy. Spraw, które mogłyby działać lepiej z pożytkiem dla nas wszystkich, które wymagają zaangażowania lokalnej społeczności i strażników.

Jan Kochanski jest światowej sławy projektantem, absolwentem warszawskiej ASP, Wydziału Wzornictwa Przemysłowego w Mediolanie, laureatem wielu nagród i wyróżnień. Projektuje rzeczy funkcjonalne, ale jednocześnie estetyczne i niebanalne; karmnik dla ptaków, zmiotkę ze śmietniczką, suszarkę na pranie, lampy czy obiekty dekoracyjne. Dla Watchdog zaprojektował czajniczek do herbaty z tradycyjnej ceramiki, biały z dębowa rączką, o kulistym kształcie i średnicy 13 cm. Uwagi wymaga ustawienie czajniczka na stole ale i nalewania herbaty. Gdy jednak przyzwyczaimy się do jego formy, będzie ozdobą każdego stołu. Na co dzień przypominając nam, że kupując go finansujemy pożyteczne działania sieci obywatelskiej i jej strażników, dzięki nam świat staje się odrobinę lepszy.

  • Czajnik Jana Kochańskiego dla Watchdog

Sam autor projektu czajniczka, Jan Kochański mówi:

“Projektowanie rozpocząłem od spotkania z Piotrem Kodzisem, który jest jednym ze strażników w Sieci. Odwiedziłem Piotra w jego domu na Sejneńszczyźnie. To, co zwróciło moją uwagę, kiedy spotkałem się z Piotrem, to fakt, że działa w zasadzie samotnie. Z jednej strony ma wsparcie Sieci. Z drugiej tam, w swojej okolicy, wydaje się być samotnym jeźdźcem. Osobą, która walczy z różnymi rzeczami samotnie. I stąd to spotkanie z nim było dla mnie inspiracją, żeby stworzyć obiekt, wokół którego można się spotkać. Takim przedmiotem jest właśnie czajniczek do herbaty – buduje wokół siebie możliwość spotkania i rozmowy. Chciałem stworzyć przedmiot, który w sposób świadomy możemy wybrać – wiedząc, że nie działa do końca dobrze i nie będzie niewidzialny. Chciałbym, aby ludzie kupując ten dzbanek, wprowadzając do swojego życia, przypominali sobie o tym, że zawsze mogą coś zmienić, coś ulepszyć. Żeby był takim amuletem, który przywołują tę ideę ciągłego poszukiwania lepszych rozwiązań, lepszego działania.”

 

Agnieszka Bar jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Dyplom na kierunku Wzornictwo: Projektowanie szkła. Studiowała sztuki użytkowe na Academy of Fine Arts and Design w Bratysławie oraz w Technic University w Libercu. Specjalizuje się w szklanej materii. Projektuje krótkoseryjne przedmioty codziennego użytku, naczynia oraz unikatowe obiekty refleksyjne do przestrzeni prywatnych i publicznych.

Artystka mówi:

Wierzę w to, że przedmioty, które nas otaczają, mają wpływ na jakość naszego życia i czasem przedmiot potrafi pokierować naszymi myślami i mieć wpływ na decyzje, które podejmujemy. Zostałam zaproszona do projektu “Dbamy o lepszą codzienność”, aby stworzyć przedmiot, który nie działa optymalnie.

Z zaprojektowanej przeze mnie rzeczy możemy nadal korzystać, jednak minimalnie inaczej, przez co nie przechodzimy obok niej obojętnie. Szklanka jest pochylona i może się wydawać, że przewróci się w momencie nalewania płynu. Jednak kąt nachylenia został tak wymierzony, żeby zachowała swoją stabilność, jednocześnie, powodując w nas tę niepewność, zachęcała do zatrzymania się i refleksji.”

Czajniczek i szklanki do kupienia również w sklepie Porcelanowa, na ulicy Kredytowej w Warszawie i w sklepie internetowym www.porcelanowa.com. Zakup przedmiotów wspiera działalność statutową stowarzyszenia. m.in. bezpłatne konsultacje prawne, szkolenia i stanie na straży prawa do informacji.

 

Więcej informacji o organizacji Watchdog i przedmiotach zaprojektowanych dla Sieci Obywatelskiej na stronach www.watchdogportal.pl i www.siecobywatelska.pl