Agnieszka Bar

 

Agnieszka Bar jest czynnie działającą projektantką oraz doktorantką Wydziału Szkła i Ceramiki we Wrocławiu. Wykształcenie w tej dziedzinie zdobywała również za granicą w Bratysławie i Libercu. Silne kontakty ze Śląskiem oraz czeskimi i słowackimi tradycjami projektowania szkła są jasno czytelne w jej pracach. Ma za sobą doświadczenie pracy w Grupie Projektowej Wzorowo, gdzie wraz z Agnieszką Kajper i Kariną Marusińską stworzyła miedzy innymi prezentowana misę Klukę.

 

Szczególnie interesuje ją materia szklana sama w sobie. Proces wytwarzania szkła, które z lejącej, gorącej masy staje się tworzywem twardym i chłodnym inspiruje ją w pracy. Jej delikatne w formie projekty świetnie ten kontrast obrazują. Linie On finger czy Sweet Feet zwracają uwagę na wyjątkowo ważny aspekt ergonomii i minimalizmu. Projekty mis Witka oraz Splecione to eksperymentalne prace, gdzie szklana bańka odciskana jest w wiklinowych koszach, które nadają jej niezwykle, niepowtarzalne formy. Haptyczność i sensualny charakter twórczości Agnieszki Bar wydaje się być podstawowym aspektem analizy jej bogatego i zróżnicowanego dorobku.

 

Splecione / Braided Glass

 

Bar Glass Design

Sarna / Roe Deer

Wśród najnowszych projektów artystki wspaniałe efekty przynoszą eksperymenty z mrożeniem szkła, starą techniką – zmienioną przez projektantkę. Kolekcja szklanek i wazonów Zmrożone/Frozen powstaje ze szkła dmuchanego do drewnianej formy, na przemian chłodzonego i rozgrzewanego powtórnie. Drobne pęknięcia uwięzione zostają w szklanej masie, przynosząc niesamowite efekty wizualne.

Zmrożone Agnieszka Bar

Wytwarzanie szkła

Przedmioty przedstawiane na wystawie:

SWEET FEET

Paterki

Agnieszka Bar

bar glass design

Szkło sodowe barwione w masie, kształtowane ręcznie

NA PALEC / ON FINGER

Linia naczyń stołowych: szklanki, karafka, kieliszki, misa, miska

Agnieszka Bar

bar glass design

Szkło sodowe, dmuchane do formy i kształtowane ręcznie

Wszystkie naczynia można również kupić na stronach sklepu porcelanowa.com

KLUKA

Misa - patera

Agnieszka Bar, Karina Marusińska, Agnieszka Kajper

Wzorowo Grupa Projektowa

Szkło sodowe, dmuchane i kształtowane ręcznie