Agnieszka Bar – szkło na palec

Agnieszka Bar jest absolwentką Wydziału Ceramiki i Szkła na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Swoje studia pogłębiała na wydziałach sztuki i designu w Bratysławie i Libercu. Wychowana na Dolnym Śląsku – zagłębiu kiedyś niemieckiego, a obecnie polskiego i czeskiego przemysłu ceramicznego i szklarskiego. Zafascynowana szkłem jako tworzywem, stworzyła autorską markę, specjalizującą się w wyrobach ze szklanej materii. Projektuje przedmioty unikatowe oraz codziennego użytku, o subtelnych wzorach, czasem z przymrużeniem oka. Powstają w krótkich seriach w kooperacji z rzemieślnikami oraz ośrodkami szklarskimi w Polsce i zagranicą.

W ramach pracy magisterskiej na Akademii we Wrocławiu Agnieszka Bar stworzyła ergonomiczną kolekcję szklanek i misek na zimne napoje i przekąski z charakterystycznym wgłębieniem Na Palec / On Finger. Poszła o krok dalej i stworzyła parę szklanek – jedna z wgłębieniem druga z pasującą idealnie wypukłością – szklanki Duet dla dwojga. Kolekcja Na Palec została wyróżniona w 2013 roku tytułem Dobry Wzór.

Szklanki On Finger

W 2009 roku, wraz z Agnieszką Kajper i Kariną Marusińską założyły Grupę Projektową WZOROWO. Efektem współpracy jest misa zwana Kluką, ze szkła dmuchanego w technice tzw. wolnej ręki – bez użycia formy. Unikatowość i indywidualizm misy podkreśla pusta przestrzeń w jej wnętrzu, którą  można dowolnie wypełniać – w zależności od pory roku, aranżacji wnętrza czy stołu, kreatywności właściciela. W pierwotnej swej formie misa Kluka wypełniona była sianem – nawiązując do tradycji wkładania siana pod serwetę na wigilijnym stole.

Misa Kluka wypełniona sianem, zdjęcie udostępnione przez artystkę

Wśród najnowszych projektów artystki wspaniałe efekty przynoszą eksperymenty z mrożeniem szkła, starą techniką – zmienioną przez projektantkę. Kolekcja szklanek i wazonów Zmrożone/Frozen powstaje ze szkła dmuchanego do drewnianej formy, na przemian chłodzonego i rozgrzewanego powtórnie. Drobne pęknięcia uwięzione zostają w szklanej masie, przynosząc niesamowite efekty wizualne.

 

Zmrożone Agnieszka Bar

Efektem wielokrotnych prób i eksperymentów są małe etażerki – linia Sweet Feed to kolejny pomysł na swobodną kreację stołu i dostosowywanie jego wystroju do potrzeb odbiorców. Wielkość i lekkość etażerek daje swobodę ich wykorzystania w różnych miejscach stołu, ułożenia na nich małych słodyczy, ciastek czy przekąsek. Efekt zmultiplikowanych stopek ze szkła białego lub barwionego w masie, otrzymano formując całość naczynia na gorąco, bez klejenia.

Sweet Feed – czyli małe etażerki.

Poza naczyniami użytkowymi artystka projektuje również formy artystyczne. Ciekawym eksperymentem są szklane głowy zwierząt. Koncepcja nieskazitelnie czystych głów na wzór trofeum myśliwskiego wpisuje się w dyskusję na temat etyki łowiectwa, relacji pomiędzy ludźmi a zwierzętami – możliwość wypełnienia wnętrza głowy – podobnie jak w przypadku misy Kluki –  wzmacnia przekaz artystyczny tych unikalnych obiektów.

Owca – zdjęcie udostępnione przez artystkę

Artystka nieustannie eksperymentuje z tradycyjnymi technikami, wykorzystując wiedzę i doświadczenie starych rzemieślników – mistrzów szklarzy. Często nie korzysta z form, każdą sztukę wykonuje wspólnie z rzemieślnikiem balansując temperaturą, grawitacją i powietrzem. W ten właśnie sposób powstają misy Kluki, a każda z nich jest organiczna i niepowtarzalna.

Zwierzęta powstają ze szkła barwionego w masie, również bez użycia formy. Kształtowane są ręcznie, podczas wielokrotnego nagrzewania i ochładzania masy szklanej.

O swojej pracy mówi: “Lubię pracę ze szkłem na gorąco, wtedy mogę poczuć żywioł tej materii zanim zostanie zaklęta w chłodną, elegancką formę.
Poszukuję rozwiązań, które wprowadzają swobodę, w których liczy się płynność ruchów dłoni i finezja rzemieślnika, zależy mi na tym, aby finalnie osoba która używa naczynia czy przedmiotu czuła jego wyjątkowość i dotyk dłoni który został zamknięty.

Więcej informacji o artystce i jej projektach na stronach agnieszkabar.pl, a wybrane prace są dostępne w Porcelanowej.